Kluczowym elementem rekrutacji na każde stanowisko jest rozmowa kwalifikacyjna, w czasie której potencjalny pracodawca jest w stanie najwięcej dowiedzieć się o kandydacie do pracy.

Data dodania: 2014-05-27

Wyświetleń: 1205

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jakie pytania padają na rozmowie kwalifikacyjnej?

W związku z tym starając się o zatrudnienie, należy pamiętać o tym, że przygotowanie do rozmowy jest bardzo ważne. Na jakie elementy zwrócić uwagę, by wypaść dobrze, oraz jakich pytań spodziewać się na rozmowie?

Przede wszystkim własna prezencja to kluczowy element, o którym należy pamiętać. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne. W związku z tym na rozmowę przychodzimy odpowiednio wcześnie, by wykluczyć możliwość spóźnienia. Pamiętamy o eleganckim stroju, wyeliminowaniu nadmiernego makijażu oraz zbytniej pewności siebie. W ten sposób pierwsze wrażenie o nas powinno być dobre.

Co do treści merytorycznej rozmowy, to może zejść ona na różnorakie tematy. Są jednak pewne pytania, które często się powtarzają, i które pracodawcy chętnie zadają. Przede wszystkim należy spodziewać się pytań o własne wykształcenie oraz ścieżkę zawodową. Zazwyczaj pojawiają się pytania o powody rezygnacji ze wcześniejszej pracy. Jednocześnie pracodawca stara się badać naszą kandydaturę pod kątem swojej firmy i własnych potrzeb.

Kluczowym elementem będą jednak pytania merytoryczne, które odnosić się będą do treści, które zostały umieszczone w ogłoszeniu. Pracodawca będzie chciał sprawdzić rzeczywiste umiejętności i przygotowanie, o którym pisało się w dokumentach aplikacyjnych. Dlatego należy unikać nieprawdziwych informacji o sobie, gdyż w czasie rozmowy kwalifikacyjnej wszystko wyjdzie na jaw. Należy zaś przygotować się na pytania odnośnie wymagań, które zostały postawione w ogłoszeniu o pracę. Do typowych pytań zaliczyć należy również kwestie związane z wynagrodzeniem jakiego się oczekuje. W związku z tym warto sondować rynek, by wiedzieć jakie stawki w branży uchodzą za odpowiednie.

Tych kilka kwestii powinno wystarczyć, by przygotować się bardzo dobrze na rozmowę kwalifikacyjną, a tym samym zdobyć wymarzoną pracę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena