Senior większości ludzi kojarzy się jednoznacznie ze starszą osobą w bujanym fotelu. która  stroni od wysiłku fizycznego po części z braku sił lub w obawie przed kontuzją. Ten obraz jednak zmienia się i w ostatnich latach obserwujemy coraz więcej osób starszych z kijkami nordic walking lub na ścieżkach rowerowych.

Data dodania: 2014-05-22

Wyświetleń: 788

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Starzejący się organizm sprawia, że maleje nasza aktywność fizyczna oraz chęć do jej podejmowania. Starzenie się jest procesem, który nierozerwalnie związany jest ze stopniowym spadkiem sprawności zarówno tej intelektualnej, jak i fizycznej. W tym czasie wzrasta również niebezpieczeństwo  występowania niepełnosprawności i chorób przewlekłych. Mimo, iż starzenie się organizmu jest procesem nieodwracalnym i nie sposób go zatrzymać to istnieją sposoby, aby proces ten opóźnić i złagodzić jego przebieg. Jednym z najważniejszych czynników łagodzących skutki upływu czasu jest regularna aktywność ruchowa. Do niedawna panowało przekonanie, że taka aktywność w pewnym wieku nie jest już wskazana. Obecnie prowadzone badania zadają jednak kłam temu przekonaniu i dowodzą, że regularna aktywność ruchowa jest wskazana u osób w każdym wieku, nawet u osób powyżej 80 roku życia. Oczywiście, należy podkreślić, że dobór aktywności fizycznej dla osób w wieku starszym jest w takim przypadku mocno indywidualny i często wymaga konsultacji ze specjalistom. To czy dana osoba powinna podejmować się jakiegoś zestawu ćwiczeń zależy przede wszystkim od stanu jej zdrowia danej osoby oraz od stopnia sprawności fizycznej. Obowiązują w tym zakresie pewne ogólne wytyczne, które powinny być respektowane przy doborze ćwiczeń dla seniora. Podstawową zasadą jest to, że gimnastyka seniora powinna składać się z trzech elementów: ćwiczeń wytrzymałościowych oraz ćwiczeń siłowych i rozciągających. Zapewni to odpowiednią równowagę i będzie miało pozytywny wpływ zarówno na układ ruchu jak i układ krwionośny i nerwowy. Ważne jest jednak, żeby ćwiczenia były wykonywane w bezpiecznych i komfortowych warunkach i o ile to możliwe pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Obecnie powstaje coraz więcej klubów fitness oferujących poza zumbą i pilates również gimnastykę dla seniora.

                Należy również wspomnieć, że aktywność fizyczna skutkuje wydzielaniem przez organizm człowieka endorfin czyli tzw. hormonu szczęścia, który wydatnie poprawia samopoczucie. Zakrojone na szeroką skalę badania potwierdza stare przysłowie, że w zdrowym ciele zdrowy duch, a osoby aktywne fizycznie żyją dłużej i cieszą się lepszym zdrowiem od swoich mniej aktywnych rówieśników.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena