Badania wskazują, że problem ten może dotyczyć ponad połowy mieszkańców krajów rozwiniętych. Wady postawy, a co za tym idzie bóle kręgosłupa dotykają już osoby przed trzydziestym rokiem życia, a nawet dzieci i młodzież.

Data dodania: 2014-05-25

Wyświetleń: 1122

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak temu przeciwdziałać? Poniżej kilka rad jak zadbać o kręgosłup:

Jak siedzieć.

Niebagatelny wpływ na taką sytuację ma nasz obecny styl życia. Coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Siedzimy w szkole, w pracy i w domu. Czasem nawet dziesięć godzin spędzamy w pozycji siedzącej, która stanowi największe zagrożenie dla naszego kręgosłupa. Dlatego też jeżeli musimy spędzać czas w pozycji siedzącej powinniśmy zadbać o prawidłową postawę. Siedząc przy biurku powinniśmy pamiętać, żeby plecy były wyprostowane, a klatka piersiowa wysunięta do przodu. Ważne jest również żeby nasze stopy miały kontakt z podłożem. Nie bez znaczenia jest także kąt pomiędzy tułowiem i udami oraz kąt pomiędzy udami i podudziami. W obydwu przypadkach powinien on wynosić dziewięćdziesiąt stopni.

Jak dźwigać.

Dla naszego kręgosłupa bardzo istotne jest również to w jaki sposób podnosimy ciężary. Chcąc uniknąć niepotrzebnego przeciążania kręgosłupa nigdy nie róbmy tego na stojąco. W przypadku zaistnienia konieczności podniesienia jakiegoś ciężaru najpierw przykucnijmy, a następnie chwyćmy przedmiot i dopiero wtedy prostując kolana podnieśmy ciężar do góry. Zapewni to odpowiednią amortyzację i rozłożenie ciężaru, co uchroni nas przed kontuzją.

Jak spać.

Na sen poświęcamy od sześciu do ośmiu godzin na dobę, dlatego też ważne jest żeby ten czas mógł być odpoczynkiem, a nie torturą dla naszego kręgosłupa. Materac, na którym śpimy powinien być równy i dostosowywać się do kształtu naszego ciała uginając się lekko pod jego ciężarem. Należy zwrócić uwagę również na poduszkę, która nie powinna być zbyt wysoka. Ważna jest także pozycja, w której śpimy. Najzdrowszą dla kręgosłupa jest pozycja embrionalna.

Aktywność fizyczna.

Brak aktywności fizycznej powoduje stopniowe osłabianie mięśni, które stanowią ochronę naszych kości i stawów, to z kolei powoduje nadmierne obciążanie kręgosłupa i przyczynia się do powstawania wad postawy i zwyrodnień. Człowiek nie jest stworzony to siedzenia i najlepiej funkcjonuje będąc w ruchu. Przed bólami pleców wywołanych brakiem aktywności fizycznej uchroni nas podjęcie nawet najprostszych ćwiczeń. Warto do planu dnia wpisać choć jedną z aktywności takich jak: basen, jogging, pilates czy nordic walking.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena