Taką relację między człowiekiem a maszyną definiuje się najczęściej w oparciu o schemat urządzenia wejścia-wyjścia. W wypadku najbardziej podstawowego interfejsu tekstowego urządzeniem wejściowym jest klawiatura, a urządzeniem wyjściowym wyświetlacz lub drukarka. Z kolei jeśli rozpatrujemy interfejs graficzny na linii użytkownik – komputer, parę stanowiącą urządzenia wejścia-wyjścia jest myszka komputerowa oraz ekran komputera.
W dobie współczesnych aplikacji komputerowych i rozwoju technologii internetowych dużego znaczenia nabrała rola projektanta user interface. Osoby zajmujące się projektowaniem współczesnych interfejsów użytkownika muszą:
- posiadać wiedzę o grupie docelowej użytkowników do których skierowany jest produkt
- dysponować wynikami testów użyteczności wykonanych na podobnych projektach
- posiadać podstawową wiedzę z zakresu psychologii lub/i antropologii, pomocną przy realizacji projektów interakcji
Ponadto, z uwagi na błyskawiczny rozwój technologiczny i dynamiczny proces cyfryzacji społeczeństwa na potrzeby projektowania skutecznych interfejsów użytkownika została stworzona interdyscyplinarna nauka "human-computer interaction". Celem badań tej dyscypliny jest określenie, jak działa ludzki mózg w kontekście jego interakcji z komputerem. Owe badania posiłkują się metodologią znaną na gruncie np. neurolingwistyki czy kognitywistyki. Praktyczny wymiar wiedzy user interface jest obecnie solidnym kołem napędowym dla poszczególnych mniejszych dziedzin naukowych.
Badania user interface daję także pole do popisu klasycznym psychologom i antropologom. Do badań na interakcjami na linii człowiek - komputer przydają się osiągnięcia np. psychofizjologii widzenia oraz semiotyki, która bada w jaki sposób człowiek odczytuje znaki i symbole i w jaki sposób używa ich w komunikacji z innymi ludźmi bądź sztucznymi inteligencjami.
Podsumowując, badania user interface są ciekawym przykładem połączenia wieloletniej wiedzy praktycznej rozwijanej na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat z teoretyczną podbudową naukową sięgająca korzeniami początków XX wieku.