Architektura informacji to dziedzina badająca sposoby i techniki organizowania informacji pod kątem ich łatwego użycia przez użytkownika. Termin ten po raz pierwszy został użyty na początku lat 70 przez amerykańskiego projektanta Richarda Saula Wurmana.

Data dodania: 2014-04-15

Wyświetleń: 1249

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W nowym stuleciu, za sprawą szybkiego rozwoju technologii cyfrowych (w tym szczególnie aplikacji i internetu), metodologię badań nad architekturą informacji bardzo szybko zaczęto łączyć z innymi dziedzinami projektowymi. Dziś prace nad architekturą informacji są nieodzowną częścią badań i projektowania skoncentrowanego na użytkowniku. User-centered design jest z kolei centralną filozofią projektową user experience – dziedziny holistycznie badającej doświadczcie użytkownika podczas korzystania z produktu cyfrowego (np. aplikacji komputerowej, lub strony internetowej).

Głównym zadaniem projektanta tworzącego strukturę informacji jest pomoc użytkownikom w łatwym i szybkim dotarciu do poszukiwanej przez nich treści. Projektowanie szeroko rozumianej architektury informacji obejmuje:

  • prace nad katalogowaniem informacji
  • prace nad systemami nawigacji (szerzej tym zagadnieniem zajmują się specjaliści od user interface)
  • prace nad systemami wyszukiwania.

Prawidłowo zaprojektowana architektura informacji jest jednym z podstawowych warunków dobrego user experience. Projektanci i badacze pracujący w tej dziedzinie, oprócz zbierania istotnych danych jakościowych i ilościowych o użytkownikach, posiłkują się szeregiem ciekawych metod badawczych: np. testy z wykorzystaniem sortowania kart, szkicowanie szablonów nawigacji i prototypów. Ponieważ w wielu produktach cyfrowych informacje na przestrzeni czasu przybywa lub ubywa, bądź podlegają licznym zmianom i edycjom, także proces projektowania architektury informacji nigdy nie jest procesem do końca zamkniętym. Dobrze zaprojektowana architektura informacji zawsze bierze pod uwagę dynamikę rozwoju danego produktu cyfrowego.

Na koniec warto także zauważyć, że osoby zawodowo zajmujące się projektowaniem architektury informacji często posiłkują się wiedzą z wielu różnych dziedzin np. psychologii, neurologii, antropologii. Na podstawie tej szczegółowej wiedzy, własnych doświadczeń oraz dobrym reserachu w zakresie potrzeb użytkownika tworzą własną metodologię badań i pracy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena