W elektronicznych zamkach kodowych stosowane są różne sposoby inicjowania kodu otwierania. Można wprowadzić go z małej klawiatury lub odczytać go z tzw. „pastylki dotykowej”. Wykorzystuje się również czujniki magnetyczne a także komunikację radiową. 

Data dodania: 2014-04-30

Wyświetleń: 963

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

W artykule będziemy opierać się na zamku u którego zastosowano wpisywanie kodu hasła za pomocą zdalnej klawiatury.  Sam zamek jej nie posiada, więc jest znacznie mniejszy i mniej narażony na uszkodzenie oraz próby deszyfrowania kodu. Zastosowanie zewnętrznej klawiatury jest dodatkowym zabezpieczeniem. Komunikacja z zamkiem odbywa się za pomocą sygnałów dźwiękowych, dlatego układ można umieścić w dowolnej obudowie, w której należy wykonać niewielki otwór, aby dźwięki mogły docierać do wbudowanego mikrofonu.

Do zewnętrznego sterowania zamkiem wykorzystuję się w tym przypadku klawiaturę telefonu komórkowego. Aby telefon mógł sterować zamkiem, w czasie wybierania cyfr numeru MUSI generować dźwięki. Takie zamki kodowe wyposażone są w odbiornik tonów, dzięki czemu możliwe jest identyfikowanie poszczególnych klawiszy. Aby wprowadzić kod należy zbliżyć telefon do mikrofonu umieszczonego w zamku i wpisać kod dostępu z klawiatury. Ponieważ klawiatura telefonu ma oprócz oznaczeń cyfrowych także oznaczenia literowe, to jako hasło dostępu oprócz cyfr można wybrać słowo, które na wyświetlaczu telefonu będzie widoczne jako ciąg cyfr i tak też będzie identyfikowane przez zamki kodowe, ale dla użytkownika będzie to łatwy do spamiętania wyraz. Stosując jako nadajnik kodu telefon komórkowy można także mieć przejrzysty wyświetlacz wprowadzanych cyfr, dodatkowo wyposażony w podświetlenie. Możliwe jest więc wprowadzenie hasła także w nocy bez konieczności stosowania oświetlenia zewnętrznego.

Jeśli chodzi o samą obsługę zamka to sprowadza się ona do wprowadzenia hasła dostępu oraz wyboru rodzaju reakcji przekaźnika wyjściowego na wprowadzenia poprawnego kodu. Wprowadzanie kodu dostępu wykonuje się w trybie programowania. Dioda święcąca zasygnalizuje tryb programowania jednokrotnym błyśnięciem koloru czerwonego. Cała pamięć kodu zostanie wykasowana i od tej chwili można wprowadzać kod dostępu.

Jak widać takie zamki kodowe to bardzo ciekawe rozwiązanie w dziedzinie kontroli dostępu. Użycie do tego telefonu komórkowego podwaja ich funkcjonalność. Gorąco polecam w szerszym zapoznaniu się z takim rozwiązaniem, gdyż koszty są niższe niż u najpopularniejszych zamków, a zabezpieczenie jest tak samo silne.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena