Bardzo wiele małżeństw, które decydują się na rozstanie, nie zastanawia się nad tym, jakie emocje dotykają wówczas ich dzieci.

Data dodania: 2014-04-23

Wyświetleń: 1163

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dla dziecka czas ten jest etapem wypełnionym lękiem oraz ogromem pytań: jak to będzie bez mamy albo taty? Wymówki, jakie bardzo często się słyszy np. że dziecko jest jeszcze zbyt małe by mu wytłumaczyć, dlaczego rodzice chcą się rozwieść, są nie na miejscu. Nawet najmniejsze dziecko odczuje to na swój sposób i choć pojęcie rozwodu nie jest dla niego zrozumiałe, to jednak emocje jakie towarzyszą rozstaniu rodziców są dla dziecka zbyt wielkim ciężarem.

Jednym z bardzo często spotykanych błędów, jakie popełniają rozwodzący się rodzice, jest wykorzystanie dziecka do "walki" o swoje "ja". Wówczas, zwykle na drodze sądowej dochodzi się ustalenia wysokości alimentów oraz terminów widzenia z potomkiem, co dla najmłodszych członków rodziny jest niezwykle stresującym i ciężkim okresem. Ponadto, wielu rodziców tak bardzo oddaje się sprawie rozwodowej i ustalaniu nowego porządku, że nie zauważa w tym wszystkich potrzeb dziecka. A to właśnie ono najbardziej cierpi, ponieważ kocha oboje rodziców tak samo i obawia się zmian, jakie wraz z rozwodem nadejdą. Ono potrzebuje bliskości zarówno matki jak i ojca, a kontakty z jedną z tych stron z całą pewnością po rozwodzie zostaną bardzo mocno ograniczone.

Dzieci, chcąc być lojalne wobec obojga rodziców nierzadko odczuwają wewnętrzny konflikt. Wspierając jednego rodzica, mają poczucie, że zdradzają tego drugiego. Czują się winne problemów rodziców, dlatego próbują zaspokoić ich wszelkie oczekiwania w nadziei, że to działanie uratuje rodzinę. Jednak dziecko nie będzie w stanie rozwiązać problemów, z którymi sami dorośli nie potrafią sobie poradzić. To spowoduje, że dziecko będzie żyło z poczuciem winy i klęski, za nie swoje winy, być może do końca życia.

W chwili rozwodu rodziców, cały dotychczasowy, wyidealizowany, pełen bezpieczeństwa oraz miłości świat dziecka rozpada się na drobne kawałki. Bardzo często zdarza się, że dzieci zamykają się w sobie, pogarszają się ich wyniki w nauce, nierzadko też pojawia się u nich regres w rozwoju. Dziecko, które do tej pory siusiało już na nocnik, z powrotem zaczyna moczyć łóżko, albo kilkuletnie dziecko przestaje nagle mówić. Są to reakcje wynikające ze stresu, jaki wywołuje u nich rozstanie rodziców.

Reasumując, niezwykle ważne jest, aby dorośli, poza zmaganiem się z własnymi trudnościami jakie zachodzą podczas rozwodu, znaleźli także miejsce na problemu dziecka. To właśnie ono w tym okresie potrzebuje najwięcej uwagi, poczucia bezpieczeństwa oraz pewności, że jest kochane przez oboje rodziców. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena