1 głosów
1 głosów dodatnich
0 głosów ujemnych
877 razy czytane
0 przedrukowany
Copyright - zastrzeżona Licencja

Lądek Zdrój to nadzwyczaj piękne miasteczko ziemi kłodzkiej, położone na jej wschodnich granicach. W pobliżu usytuowane są aż trzy masywy górskie: Góry Złote, Góry Bialskie, oraz nieco dalej, góry Masywu Śnieżnika.

Lądek-Zdrój to znana od dawna miejscowość uzdrowiskowa. Niegdyś miejsce to nazywało się Bad-Landeck i ściągało do siebie najbardziej znakomitych gości z całego świata. Obecnie miasteczko powoli dochodzi do swojej pierwotnej świetności i sporo robi się w tym kierunku.

 

Główną atrakcją Lądka-Zdroju jest oczywiście niezwykle malowniczy kompleks uzdrowiskowy ze Zdrojem Wojciech na czele. Zdrój Wojciech został wzniesiony już w 1680 roku i charakteryzuje się nadzwyczajną urodą, wzorowaną na planach łaźni tureckich. Piękna kopuła budynku z daleka przyciąga wzrok i zachwyca wysmakowaną linią. Zdrój Wojciech mieści się w równie pięknym Parku Zdrojowym. Niedawno odnowiony Park im. Jana Pawła II to wspaniale miejsce na długie spacery, podczas których można raczyć się życiodajną, bogatą we fluorki wodą ze źródeł „Zdzisław”, „Wojciech” czy „Maria Skłodowska-Curie”. Park zajmuje łącznie 1,2 hektara i przeważają w nim drzewa liściaste. Łąki zaś zdobią marmurowe rzeźby. W parku znajduje się również restauracja oraz basen rekreacyjny, kaplica zdrojowa, a także fontanna. Obok niej mamy wybija źródło „Dąbrówka” o stałej temperaturze 19,7 stopnia Celsjusza, bogate we fluorki, siarczki i rad.

 

Z parkiem bezpośrednio związane są do niego sąsiadujące: Park 1000-lecia i Aleja Modrzewiowa. Aleja Modrzewiowa powstała w 1782 i łączy Park Centralny z Domem Zdrojowym, Amfiteatrem i Muszlą Koncertową. Z kolei Park 1000-lecia powstał w latach 1861-1865 jako typowy przedstawiciel parków angielskich. Rośnie tu około 65 gatunków drzew i krzewów. Urokliwy Park 1000-lecia łączy Park Centralny z miasteczkiem.

 

Wokół Lądka-Zdroju znajdziemy sporo turystycznych szlaków wiodących przez otaczające zalesione wzgórza, ale żeby tego było mało, na jednym z wzgórz, na końcu ulicy Moniuszki, w latach 70. XX wieku założono tam arboretum, czyli leśny ogród złożony z egzotycznych drzew i krzewów. Pomysłodawcą był pasjonat drzew Mieczysław Wilczkiewicz. Arboretum na obszarze 2,3 ha skupia w swym obszarze ponad 250 gatunków drzew i krzewów z różnych zakątków świata. Szczególnie warto odwiedzić to miejsce na wiosnę, kiedy arboretum rozkwita feerią barw i bogactwem ptasich śpiewów. Warto dodać, że Leśny Ogród jest nie tylko najmłodszym, ale także najwyżej położonym tego typu obiektem w Polsce.

 

Jak widzimy, na odwiedzających Lądek-Zdrój gości czeka ogromna ilość zielonej przestrzeni. Jest to wymarzone miejsce na długie spacery, podczas których możemy podziwiać piękno tutejszej przyrody i malownicze zakątki Lądka-Zdroju.

 

Licencja: Copyright - zastrzeżona