Najbardziej znanym sposobem wentylowania pomieszczeń jest zastosowanie wentylacji naturalnej, która w języku branżowym określana jest również jako grawitacyjna. Chociaż to tradycyjna możliwość, nie może być stosowana we wszystkich budynkach.

Data dodania: 2014-04-16

Wyświetleń: 943

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak to działa? Proces jest bardzo prosty: świeże powietrze z zewnątrz napływa do pomieszczeń, a następnie za pod wpływem podciśnienia jest usuwane za pomocą kanałów - dzięki temu nie wdychamy zużytego już powietrza.

Niezbędne warunki

Chcąc stosować w swoim domu wentylację grawitacyjną musimy spełniać szereg następujących kryteriów. Przede wszystkim powietrze musi mieć skąd napłynąć, dlatego konieczna jest mikrowentylacja. Alternatywą mogą być nawiewniki umieszczone np. na ścianach, a nawet nieszczelności  w tym konkretnym przypadku będą wskazane. Kanały do wentylacji grawitacyjnej muszą być pionowe, mieć właściwy przekrój i dopasowaną długość, a także powinny być poprawnie poprowadzone pod dach. Obowiązkowo drzwi pomiędzy pomieszczeniami muszą mieć podcięcia lub otwory o określonej powierzchni. Kratki wentylacyjne musza być drożne, a kanały wywiewne powinny być umieszczone w pomieszczeniach całego domu. Najlepiej jeśli pionowy kanał będzie umieszczony w kuchni, ponieważ to właśnie tam powietrze zużywa się najszybciej. Dzieje się tak przez gotowanie, prace okapu i innych urządzeń gospodarstwa domowego, ale też przez częstotliwość przebywania osób. Kuchnia jest najpopularniejszym miejscem na domowe rozmowy i spotkania, a zatem najwięcej powietrza zużywa się właśnie tam.

Plusy i minusy

Wentylowanie grawitacyjne w pełni zależy od czynników atmosferycznych, dlatego to jak będzie działała wentylacja tego typu w naszym domu będzie zależało od temperatury i kierunków wiatru. Im cieplej na zewnątrz, tym wentylacja działa gorzej. Jest to zauważalne już przy temperaturze powyżej 10 stopni. Jeżeli lato jest bardzo upalne i nie ma wiatru to wentylacja może nawet w ogóle nie zadziałać. Najlepiej sprawuje swoją funkcję jesienią i zimą – jest to jednak czas, w którym jej działanie jest najmniej pożądane. Zdania co do korzystania z wentylacji naturalnej są podzielone. Na pewno sprawdza się w starym budownictwie, gdzie nie wszystkie okna są szczelne. Przy prawidłowym funkcjonowaniu wentylacji grawitacyjnej domownicy mają dostęp do świeżego powietrza, które jest dużo zdrowsze niż to filtrowane za pomocą najnowszych urządzeń stosowanych przy wentylowaniu pomieszczeń. W nowych domach czy blokach mieszkalnych takie działania mijają się z celem – stosowane są wówczas nowe rozwiązania w postaci wentylacji nawiewnej lub hybrydowej.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena