Buty kowbojskie, obok lassa i rewolweru, słusznie większości osób kojarzą się z Dzikim Zachodem. Obraz ten został rozpowszechniony przez Hollywood, co sprawiło, że do dnia dzisiejszego niektóre elementy, z którymi kojarzymy kowbojów, są powielane. Wśród nich na pierwsze miejsce wybijają się właśnie buty.

Data dodania: 2014-04-15

Wyświetleń: 2003

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Buty kowbojskie – dlaczego są wyjątkowe?

Wbrew powszechnej (zwłaszcza w Europie) opinii, kowboje nie zniknęli z krajobrazu obu Ameryk na początku ubiegłego wieku. Do dzisiaj można ich spotkać chociażby w Meksyku. Pracują na dużych ranchach i pilnują bydła, jednak w odróżnieniu od kowbojów znanych ze szklanych ekranów nie przesiadują w saloonach i nie pojedynkują się na rewolwery.

Buty

Jedną z ich cech jest ubiór – dżinsy, koszula w kratkę, kapelusz i buty z ostrogami. Ostrogi mają wymiar głównie praktyczny i stosuje się je do dnia dzisiejszego. Mocuje się je za pomocą pasków na tylnej części buta i stanowią dodatkową pomoc jeźdźca.

Buty kowbojskie wykonane są oczywiście ze skóry i są zakończone charakterystycznym noskiem. Każde są dodatkowo dekorowane odpowiednim motywem, co podwyższa ich walory. To co jednak czyni z nich buty wyjątkowe znajduje się w środku i jest niewidoczne dla oka. W podeszwie znajduje się specjalna wkładka, która po krótkim noszeniu łamie się i dostosowuje do kształtu i rozmiaru stopy. Przyczynia się to nie tylko do większej wygody, ale niejako przypisuje buty do użytkownika. Każda inna osoba chcąc założyć takie buty poczuje dyskomfort podczas chodzenia, bowiem jej stopa jest inaczej ukształtowana. To sprawia, że buty kowbojskie są wyjątkowe i bardzo wygodne.

Styl Dzikiego Zachodu dziś

Rozpowszechniony w kulturze obraz kowboja sprawił, że buty tego typu stały się klasyką i noszone są na całym niemal świecie także dzisiaj. Chętnie są ubierane zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Coraz częściej zakłada się je nie tylko do ubrań sportowych, ale panie niejednokrotnie łączą je także ze sukienkami i zwiewnymi bluzkami, co akurat mocno różni się od pierwotnego stylu każdego kowboja.

Takie buty mają jednak jedną wadę – wysoka cena. W tym przypadku jakość wykonania i materiał, z jakiego są wyprodukowane idą w parze z wysoką ceną i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Prawdziwi miłośnicy nie dają się jednak tak łatwo zniechęcić, ponieważ uznają buty kowbojskie za najwygodniejsze na świecie.

Co prawda ich popularność stopniowo rośnie i przybywa osób, które decydują się na takie obuwie, ale rynek w dalszym ciągu zdominowany jest przez styl sportowy, np. buty vans lub trampki.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena