Wielu z nas widząc po raz pierwszy słowo plotowanie zastanawia się co ono właściwie znaczy? Z czym możemy je skojarzyć?

Data dodania: 2014-03-27

Wyświetleń: 5349

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Plotowanie - co to znaczy?

W dzisiejszych czasach ciągle rozwijający się przemysł drukarski daje coraz większe możliwości. Jeszcze do niedawna możliwe było wykonanie wydruku tylko w formacie A4. Szybki rozwój techniki umożliwił drukowanie w formatach A5 czy A6 nie tylko na specjalistycznych urządzeniach, ale coraz częściej na ogólnodostępnych, standardowych drukarkach zarówno atramentowych jak i laserowych. Problem pojawia się w chwili, gdy potrzebujemy wydruku w bardzo dużych, niestandardowych rozmiarach. Aby wyjść naprzeciw potrzebom konsumenta stworzono tak zwane plotery - specjalistyczne urządzenia, które umożliwiają plotowanie, czyli tworzenie wielkoformatowych wydruków.

Szerokie zastosowanie

Technika ta wykorzystywana jest głównie przez wiele biur projektowych, gdyż tworzone przez nich skomplikowane projekty zajmują ogromne powierzchnie papieru. Bardzo często wykorzystywana jest również przez grafików komputerowych czy architektów do tworzenia wielkoformatowych map. Bardzo dobrze sprawdza się również w promocji i reklamie. Dzięki plotowaniu możliwe jest tworzenie wysokiej jakości wydruków na powierzchniach o zróżnicowanej fakturze (z licznymi wcięciami i wzorami). Możliwe jest tworzenie bardzo dużych plakatów, banerów, szyldów reklamowych czy bilbordów sięgających nawet 3 metrów szerokości. Szczegóły te są bardzo istotne, gdyż dzięki dobrze zorganizowanej reklamie ulicznej Twoje usługi i produkty zyskają dużą grupę nowych odbiorców. 

ploter

Urządzenia plotujące wykorzystywane są nie tylko do drukowania, ale także wycinania różnego rodzaju wzorów na papierze, tekturze czy na innych powierzchniach. Świetnie sprawdzają się także do tworzenia grawerowanych obrazów. Dzięki tej technice w łatwy sposób stworzymy eleganckie zaproszenia, koperty, dyplomy, podziękowania czy kartki świąteczne.

Metoda plotowania umożliwia również tworzenie dokładnie pociętych puzzli tak, że każdy z elementów idealnie do siebie pasuje. Możliwa jest produkcja dużych, miękkich, piankowych puzzli dla dzieci jak i starszych fanów wieloelementowych układanek.

Dostępność urządzeń

Plotery podłączone są do komputera jako urządzenia peryferyjne i działają na podobnej zasadzie jak standardowe drukarki. Jednak ich ceny są o wiele wyższe niż zwykłych urządzeń drukarskich. Dodatkowo zajmują one sporą powierzchnię, a więc plotowanie nie jest możliwe w domu. Dlatego wydruki w niestandardowych, wielkoformatowych rozmiarach bardzo często zamawiamy w specjalnie do tego przygotowanych drukarniach i punktach ksero.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ploterów. W zależności od ich zastosowania wyróżniamy plotery nanoszące obraz (laserowe, atramentowe i kreślące), tnące bądź grawerujące. Ze względu zaś na sposób prowadzenia papieru dostępne są plotery płaskie i bębnowe.

Podsumowując: plotowanie to nowoczesna metoda drukowania na dużych, niestandardowych powierzchniach. Jest ona niezbędna i niezastąpiona nie tylko w świecie reklamy, ale przede wszystkim w przemyśle poligraficznym.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena