Suwalszczyzna to jedna z ostatnich enklaw, w której udało się zachować dziką przyrodę i naturalne walory krajobrazowe. Jest to region, w którym każda wyraźna próba ingerencji w naturalny ekosystem spotyka się z wielkim oburzeniem.  

Data dodania: 2014-03-26

Wyświetleń: 1584

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wakacje na Suwalszczyźnie

W istocie to na tym terenie znajduje się Puszcza Augustowska, największy zwarty teren leśny między Francją a Litwą! Teren ten jest niezwykle atrakcyjny turystycznie i rekreacyjnie, nic dziwnego, że cieszy się niesłabnącą popularnością wśród urlopowiczów. W istocie jest to wymarzony rejon na spędzenie wakacji.

W obrębie Suwalszczyzny umiejscowionych jest kilka wydzielonych skupisk leśnych o bardzo wysokim walorze krajobrazowym i z wieloma unikalnymi okazami przyrody.

Wigierski Park Narodowy

Pierwszym z nich niech będzie Wigierski Park Narodowy – jeden z największych polskich parków narodowych. Wytyczony on jest w północnej części Puszczy Augustowskiej. W jego obrębie znajdziemy aż dwa rezerwaty chroniące populację bobrów, ale przedstawicieli fauny jest tu cały przekrój: od wilków przez lisy aż po liczne ptactwo. Nie brakuje też okazów fauny – to właśnie tutaj możemy podziwiać prawie połowę wszystkich gatunków storczyków. Turystyka jest tu skupiona głownie wokół zatoki Słupiańskie, rejonu Krzywego oraz zielony szlak wokół jeziora Wigry. Są też ścieżki edukacyjne: „Las”, „Suchary”, „Płazy”, „Jeziora” i „Puszcza”, ukazujące różnorodność przyrodniczą i krajobrazową Wigierskiego Parku Narodowego.

Suwalski Park Narodowy

Drugim ciekawym terenem jest Suwalski Park Krajobrazowy. Jest on najstarszym parkiem krajobrazowym w Polsce. Jego sercem jest Jezioro Hańcza - najgłębsze polskie jezioro (ponad 100 metrów głębokości!). Najciekawsze zakątki możemy osiągnąć wędrując ścieżkami poznawczymi Suwalskiego Parku Narodowego. Najpiękniejszą z nich jest ścieżka „Doliną Czarnej Hańczy”, gdzie po drodze możemy obejrzeć zjawiskowe Głazowisko Bachanowo – ogromne głazy naniesione przez lodowiec, a także zakład przerobu kamieni, dostarczający w czasie II Wojny Światowej budulec do kwatery Hitlera „Wilczego Szańca” w Gierłoży. Inną ciekawą ścieżką jest trasa „Wokół jeziora Jaczno”, gdzie możemy podziwiać choćby wiszące torfowisko na zachodnim brzegu jeziora Jaczno, ale również bardzo ciekawe walory geomorfologiczne jak zagłębienia wytopiskowe czy sandry (czyli pofalowane równiny pochodzenia polodowcowego). Na ścieżce nie brak także zabytków kultury jak kapliczka cmentarna w Smolnikach czy stary młyn wodny w Jacznie). Warto też wspiąć się na Górę Cisową, z którego szczytu rozpościera się widok na ogromną połać parku.

Należałoby też wspomnieć o Puszczy Romnickiej na północy, ze słynnymi mostami kolejowymi w Stańczykach oraz Biebrzańskim Parkiem Narodowym sąsiadującym z Suwalszczyzną na południu.

Zabytki

Jak widzimy ziemia Jaćwingów to jeden wielki rezerwat, ale przecież nie tylko. Jest to bowiem teren wielokulturowy. Tą wielokulturowość widać szczególnie w Sejnach, gdzie przenikają się różne tradycje i kultury. Będąc na wakacjach w tych stronach, nie można nie odwiedzić tego magicznego miasteczka. To tutaj znajduje się jedna z najwspanialszych polskich katedr - Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Znajduje się tu także Biała Synagoga i tuż obok Dom Talmudyczny. W Sejnach działa także ośrodek „Pogranicze”, badający i propagujący bogatą historię tolerancji i dialogu międzykulturowego.

Do innych atrakcji regionu z pewnością można zaliczyć: skansen w Puńsku, Konkatedra w Suwałkach, pozostałości Pałacu Paca w Dowspudzie, Skansen Wsi Litewskiej w Lipsku, czy studnię z uzdrawiającą wodą w Studziennicznej czy tamtejsze Sanktuarium Maryjne.

Kultura

Rejon ten w XVIII wieku osiedlili staroobrzędowcy, których tradycja ocalała gdzieniegdzie do dziś. Ale zwłaszcza zabudowaniach sakralnych widzimy różnorodność – od kościołów katolickich przez molenny staroobrzędowców, synagogi po protestanckie zbory.

Na wsiach wykształciła się oryginalna tradycja i obyczaje. Szczególnie istotne są tu śpiewy, tańce i muzyka. Najsłynniejszy Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” istnieje do dziś, ale działa tu też sporo mniejszych kapel wokalno-tanecznych, jak „Szeszupa" w Rutce-Tartaku, "Zorniczanka" w gminie Raczki, "Pogranicze" w Szypliszkach, "Zajączkowiacy" w gminie Bakałarzewo, "Jaćwież" w Jeleniewie, "Modry Len" w Nowince czy "Rospuda" w Filipowie. W gospodarstwach wiejskich nadal praktykuje się rękodzieło: plecionkarstwo, tkactwo czy bednarstwo.

Serdecznie wszystkim polecam spędzenie wakacji w tym pięknym regionie Polski!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena