Większość z nas myśląc o zimowych szaleństwach automatycznie kojarzy je z takimi regionami jak Alpy Włoskie, Alpy Szwajcarskie, Alpy Austryjackie, Skandynawia czy rodzime Tatry, Bieszczady Karkonosze. Mało kto jednakże wie, iż właśnie Mazury coraz częściej stają się celem wyjazdów zimowych.

Data dodania: 2009-10-21

Wyświetleń: 2110

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Większość z nas myśląc o zimowych szaleństwach automatycznie kojarzy je z takimi regionami jak Alpy Włoskie, Alpy Szwajcarskie, Alpy Austryjackie, Skandynawia czy rodzime Tatry, Bieszczady Karkonosze. Mało kto jednakże wie, iż właśnie Mazury coraz częściej stają się celem wyjazdów zimowych. Sama szczerze przyznaje, iż jeszcze 15 – 20 lat temu też by mi to do głowy nie przyszło. Jednakże obecnie mamy 2009 rok i wiele w tej kwestii się zmieniło. Mazury zaczęły się zmieniać, wydaje mi się, iż na lepsze.

Ktoś wpadł na genialny pomysł, aby przepiękne, pagórkowate tereny pojezierza mazurskiego zagospodarować także i zimą. Panuje tutaj klimat zbliżony do tego na południu Skandynawii, która jest „ rajem” dla amatorów turystyki zimowej.  Mazury to jeden z obszarów najdalej wysuniętych na północ, co sprawia, iż występują tutaj najsurowsze warunki klimatyczne w całej nizinnej części naszego kraju. Zima trwa tu od II połowy listopada do początków kwietnia. Pokrywa śnieżna może się utrzymywać tutaj nawet 130 dni, czyli bardzo długo. Jest to okres ponad 4 miesiący dogodnych dla uprawiania zimowych szaleństw.  Średnia miesięczna temperatura powietrza w tym czasie wynosi między -6, 7 a -2, 7 stopni C.  Często zdarza się, że temperatura spada poniżej – 20 stopni C. Na Mazurach znajduje się także polski biegun zimna. Grzechem byłoby, więc nie wykorzystać takich idealnych, naturalnych warunków klimatycznych i ukształtowania terenu do uprawiania sportów zimowych.

W ciągu kilku ostatnich lat na Mazurach zaczęły powstawać pierwsze profesjonalne stoki narciarskie. Do największych i najpopularniejszych należą:

- Góra Czterech Wiatrów w Mrągowie (G4W) – posiada 2 wyciągi orczykowe. Sztuczne naśnieżanie i oświetlenie tras zjazdowych.  Wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i snowboard.

- Morenowa Stacja Narciarska w miejscowości Okrągłe koło Orzysza nad jeziorem Skomack Mały – 3 trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności. Trasy są oświetlone,  naśnieżane i ratrakowane. Wypożyczalnia sprzętu narciarskiego.

- Piękna Góra koło Gołdapi – znajdują się tam  4 wyciągi narciarskie (2 orczykowe i 2 niskiego prowadzenia), trasy narciarskie o różnej skali trudności, oświetlone, sztucznie dośnieżane, utrzymane ratrakiem.

- Ośrodek Narciarski Szelment w miejscowości Leszczewo (Jeleniewo) niedaleko Suwałk – najnowocześniejszy na Mazurach. Do dyspozycji jest tam pięć wyciągów orczykowych o długości od 100 do 350 metrów. Oświetlone trasy zjazdowe o długości 300 – 500 metrów, o różnym stopniu trudności. Wszystkie są sztucznie naśnieżane i ratrakowane.  Jeden ze stoków posiada naturalną rynnę idealną do uprawiania snowboardu.

- Krzyżowa Góra w Lidzbarku Warmińskim – 5 tras zjazdowych o różnym stopniu trudności. Trasy są oświetlone, dośnieżane i  ratrakowane. 2 Szybkie wyciągi. Wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i snowboard.

Wypadałoby dodać jeszcze, iż turysta wybierający się na zimowy wypoczynek na Mazury może zapomnieć o korkach czy kolejkach do wyciągu, tylko cisza i spokój. Idealne warunki do uprawiania narciarstwa i odpoczynku.

„Na Mazury, a nie w góry!” – powinno brzmieć obecnie hasło wszystkich amatorów białego szaleństwa w Polsce

Licencja: Creative Commons
0 Ocena