Coraz więcej kobiet stawia na własną firmę. Wybór pada najczęściej na biznes handmade. Czym on jest, czego dotyczy i czy jest on opłacalny? Poniższy artykuł przybliży ten temat. 

Data dodania: 2014-03-02

Wyświetleń: 1609

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Handmade, kwitnący kobiecy biznes

Handmade, inaczej rękodzieło. Według definicji to produkty wykonywane metodą nieprzemysłową. Mają cechy artystyczne, często uwzględniają motywy ludowe, charakterystyczne dla kultury, w której powstawały.

W Polsce coraz częściej to po prostu pomysł na biznes, w dodatku zdominowany przez kobiety. Porzucają one pracę w korporacjach na rzecz rozwijania własnej działalności. Wykorzystują to z czym się urodziły, czyli talent. Bardzo często pada jednak pytanie - Czy na tym można zarobić?

Firm o profilu handmade jest w Polsce bardzo dużo. Związane jest to niskimi kosztami rozpoczęcia takiej działalności. Produkty można wytwarzać nawet w domowym zaciszu, bez konieczności zakupu wysokospecjalistycznego i drogiego sprzętu. Półprodukty, z których powstają wyroby są ogólnodostępne i niedrogie. Spowodowało to, że na rynku zrobiło się bardzo ciasno i konkurencja jest wysoka. Jedynie naprawdę odznaczające się na tle innych projektów rękodzieła mają szansę na duży sukces.

W Polsce, konsumenci znudzeni już są masowo dostępnymi produktami, które może mieć każdy. Coraz częściej poszukują wyjątkowych i niepowtarzalnych wyrobów. Na przykładzie tego typu biznesu widać również, jak zmienił się polski konsument. Kiedyś nastawiony mocno na cenę, dzisiaj poszukujący wyjątkowych marek, z którymi się identyfikuje i jest w stanie za nie zapłacić więcej.

Kolejna zaletą biznesu rękodzielniczego jest to, że sprzedaż odbywa się głównie w sieci. Wystarczy założyć sklep internetowy. Nie trzeba wynajmować powierzchni lokalowej, zatrudniać obsługi itp. To kolejny fakt świadczący o niskich kosztach prowadzenia działalności. Dodatkowym atutem sklepu internetowego jest nieograniczona geograficznie liczba klientów. Wszyscy ludzie świata posiadający dostęp do Internetu mogą skorzystać z oferty.

Jakie wyroby handmade są dostępne na rynku? Najbardziej popularna jest biżuteria, ceramika artystyczna, tkaniny ozdobne, ubrania i galanteria. Lecz tak naprawdę można dostać prawie wszystko o czym się marzymy. Wielu, trudniących się rękodziełem chętnie podejmuje zlecenia indywidualne i wykonuje wręcz zaprojektowane przez klienta produkty na zamówienie.

Jakimi technikami wykonywane są wyroby rękodzielnicze? Najbardziej znane i najczęściej wykorzystywane do tworzenia np. tkanin ozdobnych czy odzieży są robótki ręczne na drutach czy szydełku. Kolejną bardzo ciekawą techniką jest fusingu. Wykonuje się nią prace ze szkła. Ta tajemniczo brzmiąca nazwa to stapianie szkła w bardzo wysokiej temperaturze. Fragmenty szkieł kolorowych i bezbarwnych układane są na specjalnie ręcznie przygotowanych formach i roztapiane w piecu o temperaturze od 600 do 800 stopni. Wykorzystywane są również dodatki, takie jak farby do szkła, opiłki metali, minerały. Ręcznie robione formy w połączeniu z dodatkowymi materiałami  sprawiają, że powstałe wyroby to prawdziwe dzieła sztuki. Bardziej znaną metodą jest decoupage, czyli wycinanie kompozycji z papieru i naklejanie ich na różne rzeczy w taki sposób, by wyglądały jak malowane. Tą techniką ozdabiane są takie przedmioty jak pudełka, doniczki, butelki, talerze, ubrania, wazony itp. Można wykorzystywać różnorodne kolory i motywy. Najczęściej pojawiającymi się motywami są wzory ludowe czy kwiaty, równie popularne są motywy abstrakcyjne.

Jak widać handmade, może być ciekawym pomysłem na wypełnienie wolnego czasu, rozwijanie swoich talentów, pasji czy wręcz sposobem na zarabianie. Bardzo budujące jest to, że coraz więcej kobiet w Polsce się tym zajmuje, stawia na własny biznes i często im się to udaje.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena