Dofinansowanie w ramach programu „Mieszkania dla Młodych” przeznaczone są dla osób, które nabywają swoje pierwsze mieszkanie. Teoretycznie ta zasada wydaje się być jasna i bardzo konkretna. Tymczasem kłopot pojawia się wtedy, gdy przepisy ustawy konfrontujemy z rzeczywistością.

Data dodania: 2014-01-29

Wyświetleń: 1367

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sprawdź czy kwalifikujesz się do MDM

Istnieje spora rzesza ludzi, którzy posiadają nieco bardziej skomplikowaną sytuację majątkową. Chodzi między innymi o właścicieli działek budowlanych oraz o osoby będące współwłaścicielami lokali mieszkalnych. Na pierwszy rzut oka trudno bowiem jednoznacznie stwierdzić, czy mają oni prawo do wsparcia z rządowych funduszy, czy też nie?

Jak twierdzą eksperci, odpowiedź na te wątpliwości kryje się w ustawie z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Art. 4 pkt 2 wymienia  sytuacje, które nie pozwalają na ubieganie się o dofinansowanie wkładu własnego. Ustawa w tym miejscu stanowi, że z udziału w programie dyskwalifikuje jedynie:

  • posiadanie na własność domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego,
  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny,
  • posiadanie na własność lub współwłasność budynku, jeżeli udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny.

Oznacza to, że bycie właścicielem działki budowlanej lub posiadanie części lokalu mieszkalnego nie zawsze dyskwalifikuje z możliwości uzyskania pieniędzy z programu „Mieszkania dla Młodych”.

Ten artykuł prezentuje tylko jedną przykładową sytuację, która może rodzić pewne wątpliwości co do możliwości ubiegania się o dofinansowanie w ramach programu Mieszkania dla Młodych. Jeśli nasza sytuacja majątkowa budzi jakiekolwiek niejasności, to warto zajrzeć do ustawy, poczytać specjalistyczne blogi lub zapytać o poradę eksperta. Warto sie z tym śpieszyć, bowiem po przystąpieniu do programu kolejnych banków liczba składanych wniosków zaczęła dość szybko rosnąć. Eksperci ostrzegają, że przy tak dużym zainteresowaniu programem, budżet może wyczerpać się nawet w połowie bieżącego roku. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena