Więcej informacji na temat instytucji, które podpisały umowę z BGK przeczytasz w tym artykule.
Program rządowego wsparcia funkcjonuje już prawie 3 tygodnie. W tym czasie zebrano około 400 wniosków o wsparcie finansowe, z czego jedynie 150 przeszło pozytywnie przez tryby BGK. Ten stosunkowo nieśmiały start programu oznacza dla przyszłych beneficjentów większą szansę na powodzenie. Dla ministerstwa infrastruktury i rozwoju to z kolei sygnał do zastanowienia się nad tym, dlaczego MDM cieszy się przeciętnym zainteresowaniem.
Program dopiero się rozkręca, dlatego nie należy oczekiwać zbyt wygórowanych wyników. Banki muszą wdrożyć nowe rozwiązania, zaś klienci oswoić się z nowym produktem - podkreślają eksperci.
Warto również wspomnieć, że jeszcze kilka tygodni temu umowę z BGK o współpracę w zakresie MDM miały podpisaną jedynie dwie instytucje - PKO BP i PKO SA. Obecnie liczba ta szybko rośnie, co również będzie miało wpływ na upowszechnianie i popularyzowanie idei polskiego rządu.
Podstawa prawna programu zawarta jest w ustawie z dnia 27 września 2013 roku o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania (Dz. U. z 2013 r., poz. 1304).
MDM ma wesprzeć młode rodziny, osoby samotniej wychowujące dzieci oraz singli w zakupie swojego pierwszego mieszkania lub domu. Mimo tego, że dofinansowanie jest ograniczone licznymi warunkami, których spełnienie nie zawsze bywa proste, to jednak pozostaje realnym wsparciem w zakupie nieruchomości.
Projekt publicznego wsparcia ma być realizowany przez 5 lat - od 2014 do 2012 roku. Przedstawiciele BGK przewidują, że z pomocą MDM zostanie skredytowanych około 25 tys. nowych mieszkań rocznie, a sam program wygeneruje inwestycje na poziomie 30 mld zł, przy maksymalnej łącznej kwocie dofinansowania 3 mld zł.
Więcej informacji o programie MDM znajdziesz na stronie projektu.