W sklepach często można znaleźć specyficzny już podział produktów – na męskie i damskie. Nie chodzi już tylko o ubrania, ale i sprzęty sportowe, takie jak rowery, łyżworolki, buty trekkingowe czy plecaki. Czym różnią się takie produkty? Czy chodzi tylko i wyłącznie o wzory i kolory?

Data dodania: 2014-01-18

Wyświetleń: 6966

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czym damskie modele plecaków różnią się od męskich?

Oczywiście wiele firm bierze pod uwagę takie "zróżnicowanie" produktów, jednak znaczna część z nich ma o wiele więcej do zaproponowania. Weźmy pod lupę plecaki dla kobiet i mężczyzn.

Jeżeli decydujesz się na zakup plecaka w góry, z pewnością myślisz, że podział na męskie i damskie to już lekka przesada. Niekoniecznie! Firmy produkujące wysokiej jakości sprzęt, od lat stosują tego rodzaju podział. Liderem jest firma Deuter, jednak inne marki również idą w jej ślady – np. The North Face, Jack Wolfskin, Berghaus itd.

Nad damskimi wersjami plecaków pracuje zespół kobiet, dla których góry to prawdziwa pasja. To właśnie one wiedzą czego zwykłym plecakom brakuje i jak je zmienić, aby dostosować je do kobiecych potrzeb.

Każdy wie, że kobiety i mężczyźni różnią się budową. Jednak mało kto wie, że właśnie z powodu tych różnic powinniśmy wybrać, taki a nie inny model plecaka. Na czym polegają te różnice w budowie?

Mężczyźni z reguły mają dłuższe plecy, i krótsze nogi. U kobiet zwykle te proporcje są odwrotne. Właśnie z tego powodu damskie modele plecaków posiadają krótszy system nośny niż standardowe modele. Dzięki temu plecaki damskie mogą lepiej przenosić ciężar z pasów nośnych na pas biodrowy. Mężczyźni zwykle także charakteryzują się szerszymi ramionami niż kobiety. Dlatego większość kobiet ma problem ze spadającymi szelkami plecaka. Damskie wersje plecaków mają bliżej osadzone pasy nośne. Same pasy nośne są bardziej miękkie i węższe aby nie powodować żadnych obtarć, czy też nie uciskać piersi. Dużym plusem jest możliwość regulacji pasa piersiowego w pionie – pamiętając o tym, że każda kobieta jest inna. To rozwiązanie pomaga doskonale dopasować plecak.

W damskich modelach pas biodrowy posiada zupełnie inną budowę. Po zapięciu jest on skierowany w dół tak aby dopasować się do krągłych kobiecych bioder. Dodatkowo posiada specjalne poduszki na kościach biodrowych dla zwiększenia komfortu użytkowania. Dzięki takiemu rozwiązaniu plecak znakomicie przylega do pleców, a jednocześnie nadal wykorzystuje pas biodrowy. Wersja męska dedykowana jest osobą, które mają szerokie plecy, krótkie nogi w stosunku do długich pleców oraz wąskie biodra. Osoby z bardziej krągłymi biodrami, wąskimi ramionami oraz krótszymi plecami powinny wybrać wersję damską.

Pamiętaj o tym, że każdy z nas zbudowany jest inaczej i może stać się tak, że akurat Ty zamiast damskiego modelu dużo lepiej będziesz się czuć w męskiej wersji produktu i odwrotnie. Oczywiście przy mniejszych plecakach może to nie mieć znaczenia, jednakże duże plecaki trekkingowe powinny być odpowiednio dopasowane. Pamiętajmy, że właściwe dopasowanie pasów nośnych i pasa biodrowego gwarantuje komfort przez wiele godzin.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena