Gdy chcemy wybrać projektor multimedialny, stajemy przed licznymi ofertami urządzeń z nowymi funkcjami oraz mnóstwem gniazd. Jeśli nie jesteśmy znawcami, trudno jest nam odczytać niejasne dla laika specyfikacje i wybrać odpowiedni do własnych potrzeb projektor. 

Data dodania: 2014-01-04

Wyświetleń: 1226

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Do tego dochodzi kwestia ceny, gdyż nikt nie chce przepłacać. A jeśli mamy ograniczony budżet, wybór staje się trudniejszy. Wybierając projektor powinniśmy zastanowić się, czy będzie on wykorzystywany tylko w jednym pomieszczeniu, czy też przenoszony w ramach jednego lokalu, budynku, a może będzie zabierany również na delegacje. Warto więc zwrócić uwagę na jego wymiary i wagę oraz możliwości łatwego podłączenia projektora, szybkiego włączania i wyłączania go.

Modele i rodzaje projektorów różnią się głównie technologiami przetwarzania oraz wyświetlania obrazu. Mamy do wyboru jedną z dwóch technologii - LCD oraz DLP. Działanie technologii LCD (lub też 3LCD) polega na przepuszczeniu światła z lampy projekcyjnej przez trzy matryce LCD w kolorach: czerwonym, zielonym i niebieskim, dzięki czemu tworzą się podstawowe barwy. W przypadku DLP natomiast światło przechodzi przez wirujące koło z kolorowymi segmentami i odbija się przez podzespół nazywany chipem DLP. W ten sposób powstaje obraz.

Wybór jednej z tych technologii powinien być zależny od naszych oczekiwań od projektora. Technologia DLP jest bardzo popularna, ale wiąże się często ze znanym wszystkim „efektem tęczy”, co w przypadku LCD w ogóle nie występuje. LDP natomiast pięknie oddaje głębię koloru czarnego, czego nie ma w przypadku LCD. Tu natomiast warto zwrócić uwagę na bardzo dobre odwzorowanie barw.

Bardzo ważnymi parametrami są też rodzaj obiektywu oraz współczynnik odległości. Mówią nam one o odległości od tablicy lub ekranu, z jakiej można wyświetlać obraz. Jak należy odczytywać zapis współczynnika? Przedstawiany jest on w formie „szerokość obrazu : odległość”, przy czym obie wartości podawane są w metrach. Zapis 0.5:1 oznacza, że uzyskamy obraz o szerokości pół metra, umieszczając projektor 1 metr od ekranu. Mamy projektory ultrakrótkoogniskowe (niewielka odległość, zazwyczaj do 0.3:1), jak i krótkoogniskowe (do ok. 0.9:1). Tradycyjne projektory ze zwykłym obiektywem mają większy współczynnik. Warto też pamiętać o kilku ważnych zaletach projektorów krótkoogniskowych. Nie rzucają one cienia na ekran lub tablicę, ani też nie kierują światła w oczy osoby prowadzącej prezentację. Mogą być też montowane na jednym uchwycie lub statywie z tablicą interaktywną.

Ważna jest też możliwość wyświetlania szczegółów, a więc rozdzielczość. Im większa jest ilość wyświetlanych pikseli, tym ostrzejszy, czystszy i bogatszy w detale obraz uzyskujemy. Dzięki temu piksele są mniejsze i mniej widoczne, a obraz bardziej wyrazisty i jednorodny. Trzeba się jednak liczyć z tym, że im większa jest rozdzielczość, tym urządzenie droższe.

Furorę robią obecnie miniprojektory o niskiej wadze i małych gabarytach, porównywalnych do niewielkiej książki. Łatwo można schować je do torby jest zabrać w delegację. Są w stanie wyświetlać obraz o przekątnej nawet powyżej 100".

Przy wyborze projektora do tablicy interaktywnej trzeba pamiętać, że musi on wyświetlać format obrazu odpowiadający formatowi tablicy. W przypadku komputerów zaleca się, aby rozdzielczość projektora była zgodna z rozdzielczością PC czy laptopa, do którego jest podłączany.

Obecnie ogromną popularnością cieszą się projektory firmy BenQ. Specjalizuje się ona w projektorach z wykorzystaniem technologii DLP, a w ofercie ma urządzenia o różnych parametrach, w tym mini-projektory, ważące zaledwie 1,05 kg. Warto też zwrócić uwagę na projektory marki Acer. Poza projektorami przydatnymi do prezentacji multimedialnych firma ta wprowadziła na rynek również kilka nowych projektorów multimedialnych przeznaczonych do kina domowego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena