Naturalne olejki eteryczne służące do wyrobu perfum pochodzą przede wszystkim z róży i jaśminu, a także z tuberozy, bergamoty, imbiru, irysu, cyprysu, paczuli, lawendy, drzewa sandałowego. W świecie perfum istnieją również substancje zapachowe, które pochodzą od zwierząt. Charakteryzują się one dużo większą intensywnością niż wspomniane wyżej roślinne olejki eteryczne.
Najtrwalszy i najbardziej przenikliwy zapach ma piżmo. Jest to wydzielina z gruczołów płciowych męskiego piżmowca. Ambra natomiast powstaje w jelicie kaszalota. Substancja ta jest rzadkością, dlatego perfumy z nią są bardzo drogie.
W dzisiejszych czasach prawdziwa ambra i piżmo nie odgrywają już żadnej roli podczas tworzenia perfum, ponieważ zostały zastąpione odpowiednikami syntetycznymi.
Większość zapachów syntetycznych powstała na przełomie XIX i XX wieku i od tej pory stały się głównymi składnikami perfum. Benzaldehyd ma zapach gorzkich migdałów, wanilii. Eugenol ma zapach goździków. Chypre-aldehyd to zapach świeży i cytrusowy.
Większość perfum na rynku produkowanych jest ze składników syntetycznych. Jedynie bardzo sławne i drogie perfumy zawierają pewną dozę składników naturalnych.
Jeśli chcemy dobrać perfum dla siebie, nie jest to sprawa łatwa, ponieważ każda skóra inaczej je przyjmuje. Nasz pot reaguje z zapachem perfum i trochę go zmienia.
Perfumy, które zaintrygują Cię u kogoś innego, na Twojej skórze mogą pachnieć zupełnie inaczej. Zapach powinien również pasować do Twojej osobowości, trybu życia, sposobu ubierania się. Bowiem indywidualny dobór perfum jest sztuką, której należy poświęcić trochę czasu i uwagi. Perfumy powinny uwypuklać naszą osobowość, podkreślać urodę, ale jednocześnie nie powinny jej przytłaczać . Raczej nie używa się ich w dzień powszedni, tylko raczej na wyjątkowe godziny. Przed południem czy też w pracy albo w domu lepiej używać dobrych wód toaletowych, które także pięknie pachną, ale kosztują znacznie mniej.