Powszechnie uważa się, iż odparzenia to problem, który dotyczy wyłącznie niemowląt i małych dzieci. Jest to jednak dolegliwość, z którą zmagają się również dorośli. Warto zatem wiedzieć, jakie czynniki wpływają na ich powstawanie, czym się objawiają i jak im skutecznie zapobiegać.

Data dodania: 2014-01-04

Wyświetleń: 1204

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odparzenia to zmiany skórne, które powstają w wyniku nadmiernego pocenia bądź w wyniku tarcia skóry o skórę bądź skóry o ubranie. Ich powstawaniu sprzyja również brak odpowiedniej higieny oraz zbyt duża waga. Nierzadko zdarza się również, iż są one reakcją alergiczną na środki chemiczne bądź kosmetyczne. Jest to dolegliwość bardzo nieprzyjemna i bolesna. Charakteryzują się one bowiem obrzękiem i czerwonym zabarwieniem odparzonej skóry, z której może sączyć się płyn surowiczy. W efekcie czego może dojść nawet do powstania zakażenia bakteryjnego bądź grzybicznego.

W przypadku niemowląt i małych dzieci, często pojawiające się odparzenia są wynikiem dużej wrażliwości ich skóry. Powodować może je chociażby za rzadka zmiana pieluszek, dlatego miejscami, w których występują one najczęściej, są okolice pośladków i pach dziecka. Aby im zapobiegać należy zatem pamiętać o częstym przewijaniu dziecka oraz odpowiedniej pielęgnacji jego delikatnej skóry. Dlatego też, należy regularnie smarować skórę dziecka tłustym kremem. Warto pamiętać, by taki krem działał wielopłaszczyznowo, czyli jednocześnie stanowił warstwę ochronną dla skóry, przyśpieszał jej regenerację, łagodził podrażnienia, a także miał działanie antyseptyczne.

Z kolei, odparzenia u ludzi dorosłych są najczęściej wynikiem otyłości, ale także częstych ćwiczeń (szczególnie jazdy na rowerze bądź treningu na siłowni). Powstają one w wyniku ocierania się o siebie spoconych partii skóry, dlatego też pojawiają się głównie w okolicach pachwin, ud, pach, stóp oraz w przypadku osób z nadwagą – między skórnymi fałdami oraz pod biustem.

Leczenie odparzeń polega głównie na zapewnieniu podrażnionej skórze ciągłego dostępu do świeżego powietrza poprzez odpowiednio przewiewną odzież. Należy również pamiętać o oczyszczeniu skóry preparatami powierzchniowo nieczynnymi, jak np. sól fizjologiczna. Istotną rolę w leczeniu odgrywają również preparaty działające kojąco, łagodząco i antyseptycznie.

W sytuacji, gdy odparzenia często powracają, warto stosować się do kilku podstawowych zasad. Kwestią główną jest zmniejszenie poziomu tarcia. Może w tym pomóc utrata kilogramów. Należy również pamiętać, aby skóra zawsze była sucha - chociażby poprzez użycie talku na bardzo potliwe miejsca. Z kolei osoby, które dużo ćwiczą, powinny pamiętać o treningu w specjalnej odzieży sportowej, która charakteryzuje się wysoką przewiewnością i odpowiednim odprowadzaniem wody. W unikaniu podrażnień skóry pomocne jest również stosowanie natłuszczających kremów i maści.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena