Osoby, które z powodu choroby są zmuszone do długotrwałego leżenia w tej samej pozycji, cierpią na liczne problemy zdrowotne. Problemy te są spowodowane przez długotrwałe unieruchomienie. Jednym z nich są bolesne rany wywołane przez odleżyny.

Data dodania: 2012-05-08

Wyświetleń: 1535

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odleżyny powstają pod wpływem nacisku ciężaru ciała na tkanki, co jest przyczyną ich niedokrwienia. Pewną ciekawostką jest fakt, iż odleżyny na piętach potrafią wykształcić się w ciągu doby od unieruchomienia chorego. Stosowną metodą na odleżyny są głównie regularne zmiany ułożenia ciała osoby chorej, co chroni przed ich powstawaniem. Warto mieć na uwadze, iż już parę godzin po tym, gdy pacjent nie może wstać ani samodzielnie zmienić ułożenia swojego ciała, jest on narażony na powstanie odleżyn. Jeśli już dojdzie do komplikacji, na odleżyny powinno się stosować rożnego rodzaju kremy oraz dodatkowo specjalne opatrunki hydrożelowe, które tworzą wilgotne środowisko wokół rany odleżynowej. Środki tego typu są dostepne w aptekach i sklepach medycznych.

Najbardziej wrażliwymi miejscami na ciele, w jakich tworzą się odleżyny są: okolica pośladkowa, pięty oraz tył głowy (potylica). Podstawą pielęgnacji ludzi, którzy są obłożnie chorzy jest profilaktyka odleżyn, która polega na zapobieganiu przed ich tworzeniem. Powinni o tym pamiętać wszyscy bezpośrednio zajmujący się rehabilitacją tego typu chorych. Jeżeli odleżyny już się utworzą, ich leczenie jest bardzo trudne i wymaga od opiekuna dużej skrupulatności. Z tej przyczyny zdecydowanie łatwiej jest im zapobiegać niż je leczyć. W szpitalach profilaktyką odleżyn trudnią się głównie pielęgniarki, których zadaniem jest regularne zmienianie pozycji chorego, w trudnych sytuacjach, nawet co jedną godzinę. Chorzy leżący mogą mieć dodatkowo kłopoty z powstawaniem zakrzepów w naczyniach krwionośnych kończyn dolnych, co w rezultacie może być przyczyną zatorów ważnych dla życia organów - na przykład płuc.

Licencja: Creative Commons