Zakup maszyn do sprzątania jest bardzo trudnym etapem zakładania firmy sprzątającej. Wybór odpowiednich urządzeń sprzątających powinien być poprzedzony analizą szeregu czynników, które mają wpływ na podjęcie właściwej decyzji.

Data dodania: 2013-12-17

Wyświetleń: 2252

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jakie maszyny czyszczące dla firmy sprzątającej?

Kiedy zakładamy firmę sprzątającą jedną z kluczowych decyzji do podjęcia będzie wybór sprzętu, narzędzi oraz maszyn czyszczących. Jest to bardzo ważny etap formowania firmy sprzątającej. Decyzja podjęta w tym momencie będzie miała swoje wymierne skutki w przyszłości, zwłaszcza wtedy, jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem.

W zależności od sytuacji materialnej i wielkością dysponowanego budżetu inwestycyjnego możemy wybrać określone urządzenia czyszczące. Na te urządzenia składają się przede wszystkim ręczny sprzęt ręczny jak na przykład mopy do mycia podłóg, mopy akrylowe do zamiatania, wózki do sprzątania, oraz maszyny sprzątające – odkurzacze profesjonalne, odkurzacze piorące czy szorowarki. Za ich pomocą będziemy mogli doczyścić powierzone nam pomieszczenia w obiektach typu biura, zakłady, szpitale, szkoły itp.

Jak zatem wybrać odpowiednie urządzenia i sprzęt do sprzątania? Czym się kierować przy konfigurowaniu odpowiedniego zestawu? Jeśli nasze możliwości finansowe są nieograniczone to nie powinniśmy mieć większego problemu. Przy nieograniczonym budżecie po prostu siadamy do katalogu i wybieramy specjalistyczne urządzenia do sprzątania pozwalające na wykonanie pracy szybko i skutecznie. Jeśli zamierzamy np. prać wykładziny, dywany i tapicerki wybierzemy jednofunkcyjny odkurzacz piorący o wysokich parametrach technicznych jak na przykład Sabrina Santoemma lub Numatic CT570-2.

Kłopot jednak pojawia się wówczas, gdy nasz budżet zakupowy jest ograniczony. To sprawia, że musimy zrezygnować z urządzeń specjalistycznych na rzecz maszyn do sprzątania uniwersalnych, pozwalających na wykorzystanie w sprzątaniu różnych powierzchni. Posługując się przykładem prania wykładzin uniwersalnym odkurzaczem piorącym będzie 4-funkcyjny model Numatic CT470-2, którym nie tylko wypierzemy dywany i tapicerkę, ale również odkurzymy na sucho czy też zbierzemy wodę po pracy szorowarką mechaniczną do podłóg.

Kolejnym czynnikiem determinującym nasze wybory będzie moment zakupowy. Inną decyzję podejmiemy kupując sprzęt do sprzątania w momencie zakładania firmy sprzątającej, a inny gdy podejmujemy się sprzątania określonego obiektu np. szpitala czy szkoły. W pierwszym przypadku nie znając jeszcze specyfikacji i potencjalnych oczekiwań przyszłych klientów wybierzemy urządzenia sprzątające uniwersalne. W drugim przejmując obiekt do sprzątania potrafimy określić wymagania co do sprzętu i wybierzemy specjalistyczny, który pozwoli nam sprzątać maksimum wydajnie.

Jednak największą determinantą naszego wyboru będzie wielkość obsługiwanych powierzchni. Małe biura, pomieszczenia o metrażu nie przekraczającym 200-300 metrów kwadratowych będą wymagały diametralnie innego sprzętu do sprzątania aniżeli w zakładach czy budynkach o metrażu przekraczającym 500 metrów kwadratowych. Im większa powierzchnia podłogowa tym bardziej wydajnych maszyn do sprzątania będziemy potrzebować. Kryterium wydajności zawsze będzie towarzyszyć tego typu decyzjom, jeśli chcemy rzeczywiście zarabiać na sprzątaniu usługowym.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena