Niezbyt często stajemy przed dylematem, jaki typ odkurzacza wybrać. Z reguły wybór ogranicza się do wyboru klasycznego urządzenia z okrągłym zbiornikiem. Najczęściej zastanawiamy się czy nie wybrać uniwersalnego -na sucho/mokro czy też tylko na sucho, rozważamy jego pojemność oraz wybieramy zestaw dodatkowych akcesoriów.

Data dodania: 2008-07-17

Wyświetleń: 6791

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wybór firm sprzątających nie powinien ograniczać się tylko do jednego typu odkurzacza profesjonalnego do sprzątania w biurach czy hotelach. W dobie zwiększania wydajności pracy powinniśmy zwrócić uwagę również na inne typy odkurzaczy – odkurzacz plecakowy oraz odkurzacz kolumnowy. Mają one szereg zalet i oferują dodatkowe korzyści w trakcie sprzątania różnego rodzaju powierzchni dywanowych.

Coraz większa konkurencja oraz stale podnoszony poziom mechanizacji pracy zmusza nas częściej niż jeszcze parę lat temu do wyboru coraz to bardziej specjalistycznych urządzeń – w tym również odkurzaczy. Tak więc jeszcze raz podejmujemy decyzję: odkurzacz do biura zwykły (z okrągłym zbiornikiem) czy też plecakowy? A może kolumnowy? To wybór, przed którym stajemy zwłaszcza wtedy, kiedy przymierzamy się do sprzątania nowego budynku oraz jego pomieszczeń. Każdy z typów urządzenia ma swoje wady i zalety, dlatego też trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw, zanim podejmie się decyzję o zakupie któregoś z nich.

Najmniej popularne w Polsce są odkurzacze kolumnowe. Dzieje się tak ze względu na cenę – najtańszy odkurzacz to wydatek rzędu 1500 zł netto – czyli 4-krotnie droższy od odkurzacza klasycznego z okrągłym zbiornikiem. Drugi mankament to pojemność worka – ok. 4-5 litrów, tak małe worki zapełniają się bardzo szybko, a więc koszt eksploatacji jest co najmniej 2-krotnie większy od typowego odkurzacza. Waga? Tutaj też nie ma się czym chwalić – do przenoszenia będzie ok. 8-9 kg. Tak więc chyba odkurzacz kolumnowy sobie odpuścimy – ciężki i drogi w eksploatacji.

Ale zanim to zrobimy, rzućmy okiem na zalety – przewaga tego odkurzacza nad tradycyjnym tkwi w wydajności pracy – wprawny operator jest w stanie tym urządzeniem odkurzyć od 2 do 3 razy większą powierzchnię w tym samym czasie – z dwóch powodów. Po pierwsze ma do dyspozycji szeroką ssawę 45 cm (są 2 standardowe szerokości w odkurzaczach kolumnowych - 35 i 45 cm), dzięki czemu zwiększa wydajność pracy. Po drugie ssawa wyposażona jest w obracającą się sczotkę, która wyczesuje brud spomiędzy włókien wykładziny – to również przyśpiesza pracę odkurzającego.

Inna zaleta to o wiele lepsza pielęgnacja dywanu i jego włókien – dzięki wirującej szczotce – rozczesuje i podnosi włókna dywanu wydobywając brud z najgłębszych partii dywanu. Stosując ten typ odkurzacza mamy po prostu lepiej odkurzony dywan lub wykładzinę. Dodatkową przewagą odkurzacza kolumnowego jest to, że w trakcie pracy operator nie musi za sobą ciągnąć całego zbiornika razem z kablem. Konstrukcja urządzenia opiera się na umiejscowieniu silnika i zbiornika na gryfie, którym steruje odkurzający. Jedyne na co musi uważać to oczywiście kabel rozwinięty z tyłu.

Ze względu na budowę, wymiary oraz ciężar odkurzacz ten nie nadaje się do pracy w wąskich, ciasnych i małych pomieszczeniach. Jego przeznaczeniem jest walka z brudem w pomieszczeniach typu hole, sale biurowe, poczekalnie, duże pokoje i gabinety itp.

A teraz sprawdźmy inne odkurzacze profesjonalne , które stają się coraz bardziej popularne są odkurzacze plecakowe, które osoba sprzątająca nosi na plecach (lub czasem na biodrach). Taki odkurzacz jest wyposażony w szelki, dzięki czemu operator ma zapewnioną największą swobodę poruszania się i manewrowania. Personel sprzątający docenia ten sprzęt, ponieważ nadaje się świetnie do sprzątania podłóg w ciasnych pomieszczeniach np. audytoria, sale kinowe i teatralne, autobusy, samoloty. Jest również niezastąpiony przy odkurzaniu klatek schodowych i ciasnych biur.

Dostępne akcesoria pozwalają przysposobić urządzenie do odpowiednich zadań. Zwolennicy turboszczotek również ten typ odkurzacza mogą wyposażyć w odpowiednią przystawkę.
W ostatnim czasie producenci odkurzaczy plecakowych wychodząc naprzeciw rosnącym potrzebom klientów wyposażyli je w opcję zasilania bateryjnego – czyli możliwość pracy bez plączącego się pod nogami kabla. Rozwiązanie przydatne zwłaszcza w miejscach, gdzie nie ma dostępu do gniazdek elektrycznych. To tyle, jeśli chodzi o zalety, wady to tak jak w przypadku odkurzaczy kolumnowych – wyższy koszt zakupu oraz eksploatacji. Najtańszy odkurzacz plecakowy w Polsce to wydatek rzędu 1100 zł netto, mniejsze litrażowo worki dodatkowo zwiększają koszt użytkowania.

Trzecią możliwością są oczywiście doskonale znane odkurzacze klasyczne – czyli korpus złożony z głowicy oraz zbiornika wyposażonego w kółka. Najpopularniejsze oraz podstawowe urządzenie w każdej firmie sprzątającej. Odkurzacze te charakteryzuje wysoka moc odkurzania i worki na kurz o dużej pojemności. Ceny tego typu sprzętu zaczynają się od 350-400 zł oraz od 3 zł netto za worek. Liczba producentów oraz mnogość modeli w ofercie dostawców może każdego zakupowca przyprawić o ból głowy.

Do wyboru na polskim rynku można znaleźć kilkanaście konkurujących ze sobą głównie cenowo marek producenckich. Przy wyborze odkurzacza konkretnej marki warto upewnić się czy dystrybutor dysponuje autoryzowanym punktem serwisowym – unikniemy z pewnością dłuższych przestojów w pracy odkurzacza gdyby urządzenie uległo uszkodzeniu.

Każda firma sprzątajaca powinna znaleźć interesujący ją typ i model w odpowiedniej cenie. Wybór właściwego typu odkurzaczy powinien być uzależniony od rodzaju sprzątanych pomieszczeń oraz wydajności pracy, jaką chcemy osiągnąć w danych warunkach.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena