Pomimo tego, że chiropraktyka jest znana od setek lat, wciąż występuje wiele mistyfikacji o tej dziedzinie medycyny. Korzystając z naszego wieloletniego doświadczenia i nowoczesnej wiedzy na jej temat postaramy się przedstawić podstawowe informacje o chiropraktyce.

Na wstępie zaznaczę, że chiropraktyką zawodowo zajmują się wyłącznie wysoko wyspecjalizowani specjaliści medyczni.

Ich zabiegi są w pełni bezpieczne i przeprowadzone przez dyplomowanych specjalistów stanowią niezwykle ważny element w terapii kręgosłupa.

Co to jest chiropraktyka?

Chiropraktycy są medycznymi specjalistami w diagnozowaniu i leczeniu chorób mięśni szkieletowych i systemu nerwowego. Podczas gdy chiropraktyka używa tradycyjnych metod diagnostycznych takich jak zdjęcia roentgena, MRI i metod laboratoryjnych, wykorzystują także specjalistyczne, właściwe dla chiropraktyki techniki wykorzystujące manualną manipulację na ciele pacjenta. Chiropraktycy nie przepisują lekarstw i nie przeprowadzają operacji, będących domeną chirurgów. Jednakże chiropraktycy są szkoleni aby rozpoznawać kiedy schorzenia kręgosłupa są poza ich kompetencjami i w razie konieczności kierują pacjentów do odpowiednich specjalistów.

Zabiegi na kręgosłupie - jak oni to robią?

Kiedy kręg jest przesunięty, chiropraktycy uciskają nerwy które powodują ból. Chiropraktycy używają swoistych, specjalistycznych technik aby leczyć takie schorzenia. Podczas zabiegów, kręg powraca na właściwą pozycję w kręgosłupie. Kiedy kręg powraca na swoje
miejsce, pęcherzyki gazu zostają uwolnione ze stawu wydając specyficzny dźwięk. To ten sam dźwięk który słyszymy strzelając stawami palców, gdy np. mocno je wygniemy.

Kto może czerpać korzyści z chiropraktyki?

Osoby cierpiące min. na poniższe choroby kręgosłupa znajdą pomoc w chiropraktyce:

- Ból i sztywność pleców, ramion, karku, rąk, dłoni, klatki piersiowej, podbrzusza, biodra, nóg,
stóp
- Specyficzne rodzaje bólu głowy
- Rwa kulszowa
- Uszkodzenia i urazy kręgosłupa takie jak np. uszkodzenie kręgów szyjnych
- Skolioza
- Bóle nóg
- Urazy sportowe
- Zapalenia torebek stawowych (warunki powodujące zapalnie tkanki miękkiej)
- Fibromyalgia - chroniczne zapalenie mięśni i i ich sztywność
- Artretyzm

Inne usługi chiropraktyków

Pomimo tego, że główną metodą leczenia chiropraktyków jest specyficzny ucisk kręgów pozwalający na ich ponowne umiejscowienie w odpowiedniej pozycji. Wielu chiropraktyków używa również inne metody terapii kręgosłupa włączając:
- Ćwiczenia
- Masaż
- Stosowanie diety
- Modyfikacja stylu życia pacjenta taka jak np.: rzucanie palenia, odchudzanie i zarządzanie stresem

Chiropraktycy wykorzystują więc nie tylko techniki ucisku kręgów, lecz także wiele innych metod i zaleceń poprawiających jakość życia, dążąc do takiej poprawy stanu zdrowia pacjenta by mógł się on cieszyć pozbawionym bólu życiem.

Licencja: Creative Commons