W mowie potocznej funkcjonuje również określenie „pit”, które oznacza druki, na których Polacy rozliczają się każdego roku z podatku dochodowego. Takie druki są udostępniane przez Ministra Finansów. Czas rozliczania się z podatków zdecydowanej większości osób kojarzy się z prawdziwą gehenną.
Dlaczego?
Przede wszystkim ze względu na fakt, że, niestety, polskie prawo podatkowe nie należy do najłatwiejszych. Cały czas pojawiają się nowe przepisy, stare się zmieniają i przeciętny obywatel nie jest w stanie zapamiętać wszystkich modyfikacji. Płatnicy obawiają się więc, że nie będą w stanie samodzielnie rozliczyć się z podatku, a jeśli już podejmą się takiego zadania, zrobią błędy, które potem będą wymagały korekcji lub, co gorsza, będą związane z karą naliczaną przez Urząd Skarbowy, najbardziej znienawidzoną w Polsce instytucję.
Czy jednak kwestia rozliczenia tak zwanego PIT-u rzeczywiście przewyższa umiejętności przeciętnej osoby?
Owszem, nie jest to zadanie łatwe, skomplikowany druczek nie jest jednak egipskimi hieroglifami i wystarczy odrobina dobrej woli, by dokładnie go przestudiować. Nie taki diabeł straszny jak go malują, szczególnie, jeśli podejdzie się do rozliczenia bez zbędnych uprzedzeń. Opcjonalnie, jeśli nadal nie jest się pewnym, czy wypełniło się PIT prawidłowo, można poprosić o sprawdzenie osobę, która ma w tej materii już nieco większe doświadczenie i jest w stanie to zrobić bezbłędnie. Oczywiście można zdecydować się na powierzenie tego zadania profesjonaliście.
Trzeba się jednak liczyć z faktem, że koszty mogą być dość duże, w zależności od wielkości miasta, w którym się mieszka. Nauczenie się prawidłowego rozliczania PIT-u to umiejętność na całe życie. Nie trzeba będzie już każdego roku przeżywać takiego samego stresu związanego z okresem rozliczeniowym. Przed wypełnieniem PIT warto jest wziąć dla siebie kilka druczków. Można bowiem zrobić wiele błędów, a jeden czy dwa druki okażą się niewystarczające.
Jest to konieczne szczególnie, jeśli dana osoba rzeczywiście rozlicza się po raz pierwszy i nie ma w tej materii doświadczenia. Wówczas bowiem prawdopodobieństwo wystąpienia błędu jest o wiele większe.