Duże znaczenie podczas gry na gitarze odgrywają także struny. Jakie powinieneś dobrać do swojej gitary - struny metalowe czy struny nylonowe?

Data dodania: 2013-09-18

Wyświetleń: 1606

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

To dzięki strunom gitarowym jesteśmy w stanie odtworzyć dźwięki, które następnie mają wpływ na zagranie poszczególnych utworów. Oczywiście pozostała budowa gitary - na przykład sam gryf - także pełni istotną rolę. To przecież on umożliwia nam zmianę poszczególnych dźwięków, za pomocą odpowiednich progów. Natomiast samo pudło gitarowe sprawia, że dźwięk jest rozprowadzany i podwyższony. Aby jednak gra na gitarze mogła prezentować się bardzo pozytywnie, powinniśmy skorzystać z odpowiednich strun, w przeciwnym razie nie osiągniemy dobrych efektów. Warto więc zwrócić uwagę na kilka istotnych zasad:

1. Do gitary klasycznej struny nylonowe, plastikowe

Wielu początkujących gitarzystów popełnia błąd, który polega na zamontowaniu do gitary klasycznej strun metalowych. Warto wspomnieć, że takie struny metalowe mogą nie tylko wywołać nieodpowiedni dźwięk, ale także niszczyć samą gitarę. Naciąg strun musi być o wiele większy, a gryf w gitarze klasycznej, jak i mostek - mogą takiego naciągu nie wytrzymać. Dlatego należy skorzystać ze strun nylonowych, które są o wiele przyjemniejsze w dotyku. Jeśli korzystamy z gitary typu Hohner lub Yamaha C30 lub C40, to warto zaopatrzyć się w struny nylonowe, w granicach od 30 do 50 zł. Oczywiście musimy dobrać odpowiednią grubość takich strun. Im są grubsze, tym wystarczy mniejszy nacisk, aby uzyskać z nich dźwięk. Natomiast cieńsze struny zapewniają wyższy dźwięk. Przekonajmy się na filmikach, na przykład w portalu youtube, jak wygląda dźwięk poszczególnych strun. Dzięki temu stwierdzimy, które z nich będą stanowiły najlepsze rozwiązanie dla nas. 

2. Gitara klasyczna - na jakich utworach się skupiamy?

Nie warto uczyć się na gitarze klasycznej utworów, które tak naprawdę są kierowane do gitary basowej, elektrycznej czy elektroakustycznej. Jedynie pewne utwory skierowane do gitary akustycznej, można starać się zagrać na klasyku. Brzminie jest oczywiście trochę stłumione, ale mimo wszystko taki utwór posiada inny, również piękny charakter muzyczny. Będziemy mogli to zauważyć podczas opanowania gry znanych polskich utworów, które zarazem pasują na gitarę klasyczną, jak i akustyczną. 

3. Na gitarze klasycznej ucz się solówek

Gitara klasyczna powinna zachęcić nas do pełnego wykorzystania strun nylonowych, co jest możliwe w pewnych solówkach. Polecam solówki typu: Romance de Amour, Mario, Classical Gas. 

W wypadku innych gitar, także starajmy się zastosować powyższe wskazówki. Nie bez powodu zostało stworzonych kilka rodzajów gitar, jak i pozostałych jej elementów, które powinno się w odpowiedni sposób wykorzystać. Dzięki temu nie tylko osiągniemy lepsze efekty podczas nauki, ale także zauważymy, jak dobrze jesteśmy w stanie zagrać pewne utwory - niemalże idealnie pasujące do oryginału.

Licencja: Creative Commons