Jeżeli jeden z małżonków nie miał do tej pory wypracowanych zniżek za bezszkodową jazdę, natomiast drugi od kilku lat ubezpiecza samochód, oboje mogą mieć takie same zniżki. Nie muszą przy tym być współwłaścicielami auta.

Data dodania: 2013-09-16

Wyświetleń: 2539

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Korzystanie ze zniżek współmałżonka jest możliwe prawie w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym i stało się ostatnio bardzo popularne. Czy jednak zawsze warto?

O czym trzeba pamiętać, zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie i jakie musimy spełniać warunki, aby skorzystać z tej możliwości?

Oświadczenie współmałżonka

Część TU prosi przed zawarciem umowy o dostarczenie oświadczenia z informacją o wysokości posiadanych zniżek z OC i zgodą na korzystanie z nich przez współmałżonka. W dokumencie należy także zaznaczyć, że małżeństwo nie ma rozdzielności majątkowej. W niektórych firmach od razu przyjmuje się wysokość zniżek, zgodnie z deklaracją klienta.

 Zalety korzystania ze zniżek współmałżonka

Przede wszystkim dużo tańsza składka ubezpieczeniowa. Start w OC jest zawsze kosztowny. Deklaracja o braku zniżek za bezszkodową jazdę wzbudza czujność towarzystwa ubezpieczeniowego. Tylko nieliczne firmy „promują” nowego klienta zniżką marketingową.

Sprawdziłam różnicę w cenie składki, wykorzystując internetowe porównanie ubezpieczeń OC. Dane właścicielki pojazdu uśredniłam: wiek 35 lat, prawo jazdy od 15 lat, pierwsze ubezpieczenie. Volkswagen Golf należy do najpopularniejszych modeli pojazdu. W kalkulatorze wpisałam więc ten typ pojazdu z pojemnością 1390 i 75 KM, paliwo: benzyna.

Według otrzymanych wyników, przy założeniu że właścicielka pojazdu korzysta ze zniżek współmałżonka, za najtańsze OC zapłaciłaby ok. 270 zł, natomiast deklarując brak zniżek, cena w tym samym towarzystwie wzrasta do ok 690 zł. Różnica jest naprawdę duża.

Wady korzystania ze zniżek współmałżonka

W pierwszej kolejności każdy myśli o oszczędnościach. Rzadko zastanawia się nad konsekwencjami. Jednak mało osób zdaje sobie sprawę, że udzielając zniżek, przejmuje na siebie odpowiedzialność za szkodę spowodowaną przez drugą osobę. Jeżeli jeden z partnerów będzie sprawcą kolizji czy wypadku, oboje mogą stracić część zniżek, co negatywnie wpłynie na cenę ubezpieczenia w kolejnym roku.

Temat wspólnych zniżek powinien być dobrze przemyślany. Pierwsze ubezpieczenie OC jest kosztowne, ale może warto od razu pracować na własną historię ubezpieczenia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena