Kobieta w średnim wieku nie odczuwa już pożądania seksualnego oraz staje się mniej wrażliwa na bodźce seksualne – to obiegowa opinia, której nie potwierdzają żadne badania naukowe. Fakty są całkiem inne i pokazują, że około 70 proc. kobiet w wieku 50 lat ma podobne pragnienia co 20-latka.

Data dodania: 2013-09-07

Wyświetleń: 1429

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Miłość w każdym wieku

Rozpalanie pożądania to sztuka, której tajniki poznaje się przez całe życie. Dotyczy to w szczególności kobiet, które przyznają, że najwięcej przyjemności z seksu czerpią dopiero po 30-tce. Niestety, kobiety badane po 35-tym roku życia zauważają, że liczba odbywanych przez nie stosunków seksualnych wraz z wiekiem spada. Z kolei 70 proc. kobiet po 70-tym roku życia przyznaje, że jest seksualnie nieaktywna (natomiast tylko 40 proc. mężczyzn w tym samym wieku twierdzi, że nie odbywa stosunków płciowych w ogóle). Mimo rzadszego współżycia, kobiety 40 i 50-letnie przyznają, że znacznie częściej osiągają orgazm, niż to miało miejsce, gdy były jeszcze nastolatkami lub 20-latkami. Wiele z nich także twierdzi, że chciałoby być bardziej aktywnymi seksualnie, jednak brak partnera lub problemy w związku nie pozwalają im na to.
Zmniejszenie wilgotności pochwy podczas podniecenia seksualnego to główny problem, z jakim borykają się kobiety po 50-tce. Często też wierzą stereotypom mówiącym, że brak lubrykacji jest jednoznaczny z brakiem podniecenia oraz utratą wrażliwości na bodźce seksualne. A to nie prawda! Suchość pochwy wynika ze zmieniającej się gospodarki hormonalnej w ciele w okresie menopauzalnym i nie musi oznaczać spadku libido. Warto wówczas sięgnąć po odpowiednie lubrykanty dostępne w aptekach oraz sklepach internetowych.
I na koniec ważne statystyki. Jedynie nieco ponad 20 proc. zamężnych kobiet w wieku od 35 – 55 lat zauważa u siebie spadek pożądania, natomiast 7 proc. odczuwa większe pożądanie i aż 70 proc. mężatek przyznaje, że ich chęć na zbliżenia intymne pozostaje na taki samym poziomie jak wcześniej. Niestety, ich potrzeby nie zawsze są zaspokajane. Kobiety po 45 roku życia często uskarżają się na zbyt krótką grę wstępną, mało dotyku, przytulania, pieszczenia i całowania.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena