Czy współcześni ludzie należycie dbają o ochronę przyrody? Czy natura nie buntuje się przeciwko człowiekowi? Na te pytania odpowiedż znajdą państwo w artykule.

Data dodania: 2013-08-14

Wyświetleń: 2107

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rola ekologii we współczesnym świecie

W artykule chciałbym poruszyć kolejno kwestie: negatywnych skutków będących, zdaniem ekologów, następstwem zaniedbania przyrody, następnie zwrócenie uwagi władz światowych na tę problematykę. Na koniec zaprezentuję rozwiązania mające na celu przyczynić się do zmniejszania negatywnego wpływu w tym obszarze.

Następstwa ekologicznych zaniedbań

Ostatnimi czasy coraz częściej możemy zaobserwować różnego rodzaju kataklizmy naturalne. Trudno oprzeć się wrażeniu, iż to bunt natury na coraz większe ingerencje w jej sferze. Eksperci zajmujący się tą problematyką mówią o powiększającej się dziurze ozonowej, pokazują zdjęcia topniejących lodowców straszą nas czarnymi wizjami co do przyszłych losów Ziemi. Nie wiem czy to wszystko nie jest wyolbrzymione, czy może mają rację w każdym calu. Wiem natomiast, że idealnie nie jest i zbytnio się ekologią nie przejmowaliśmy. Z własnych obserwacji mogę powiedzieć, że pogody z czasem stają się coraz bardziej kapryśne. Ludzie wycinają lasy deszczowe. Wody, jak i lądy tej planety są w dużym stopniu zaśmiecone, a rzeki niejednokrotnie zanieczyszczane różnymi substancjami, których nie powinno tam być. Efektem tego, mamy w mediach niemal codziennie doniesienia z jakiejść części świata o powodzi czy to innym kataklizmie.

Reakcja władz światowych

W konsekwencji tego, co napisałem w poprzednim akapicie, naukowcy wysnuli jeden wniosek - efekt cieplarniany. I to polityczny świat zmobilizowało do podejmowania kroków przeciwdziałania temu zjawisku. Spora reakcja nastąpiła w Europie. Politycy ze starego kontynentu chcą zmniejszyć do minimum wytwarzanie dwutlenku węgla w poszczególnych krajach. Pojawiły się różne programy rządowe dofinansowujące metodę ograniczania spalania CO2. Powstaje coraz więcej oczyszczalni ścieków oraz spalarni śmieci. Widać, że rządzący wzięli sobie do serc słowa naukowców.

Jakie technologie ekologiczne mamy?

Ano tęgie głowy inżynierów poprzez laboratoria i fabryki udostępnili nam do walki o czystszą i zdrowszą planetę kilka urządzeń. Bardzo popularne kolektory słoneczne montowane na dachach potrafią zapewnić ciepło, a nawet prąd i to bez zbędnego dymu. Jakie to praktyczne. W naszym kraju zbyt dużo słonecznych dni nie ma, ale i u nas te urządzenia zdają egzamin. Bogatsi inwestorzy stawiają elektrownie wiatrowe w postaci mechanicznych wiatraków. Taka energia ma być "bardziej zielona", niż ta pochodząca z elektrowni węglowych. Świat motoryzacyjny też chce się dostosować do nowych warunków rozpoczynając nieśmiało produkcję samochodów elektrycznych. Mamy też produkcję biopaliw. Działania zapobiegające ochronie środowiska rozszerzają się i wciąż pracuje się nad nowymi rozwiązaniami w tej kwestii. To dobrze.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena