W północnej części Dalmacji leży wspaniałe miasto Zadar. W ostatnich latach zarówno miasto jak i region Zadaru przeszły znaczącą zmianę poprzez budowę nowych hoteli, tworzenie atrakcji turystycznych i częściową rekonstrukcję Starego Miasta.

Data dodania: 2013-07-27

Wyświetleń: 1369

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Atrakcje Zadaru i jego najbliższej okolicy

”Lifting” ten wywołał ogromne ożywienie gospodarcze, na którym skorzystało nie tylko miasto Zadar, ale także gospodarka całego kraju. I choć turystyka w Zadarze ma długie korzenie i ogromną tradycję, ewolucja miasta w ostatnim okresie znacząco ją rozwinęła, a dodatkowo odnotowano spory wzrost liczby turystów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

Zadar jest niezwykle urzekającym miejscem, które w harmonijny i spójny sposób łączy stare zabytki i architekturę z nowoczesnymi trendami i bogatą ofertą kawiarni, klubów nocnych oraz restauracji. Dwie największe i najnowsze atrakcje turystyczne przyciągają i zachwycają mnóstwo odwiedzających. Są to Organy Morskie i Pozdrowienia dla Słońca. Położone przy głównej przystani Rivy Zadarskiej, pierwsze wykorzystują pływy wody morskiej, drugie energię słoneczną. Z każdym ruchem wody, organy odtwarzają inne akordy. Adriatyk dosłownie ożywa w postaci dźwięków. Pozdrowienia dla Słońca to krąg, który został wypełniony bateriami słonecznymi. Przez cały dzień pobierają one energię słoneczną, by w nocy oświecać promenadę Zadaru. Połączenie natury i technologii sprawiło, że najpiękniejsze pokazy światła można zobaczyć właśnie w Zadarze.

Dodatkowym atutem regionu są wspaniałe wyspy tworzące archipelag u wybrzeża Zadaru. Oferują wiele niezwykłych miejsc do odkrycia, dlatego też nie dziwi fakt, iż są one tak chętnie i licznie odwiedzane przez turystów. Wyspa Vir jest połączona ze stałym lądem mostem, a jej długie, piaszczyste plaże rozciągają się na kilometr, co czyni ją doskonałym miejscem wypoczynku dla rodzin. Atrakcje naturalne w najlepszym wydaniu można znaleźć na zacisznej wyspie Molat. Dwugodzinny rejs promem pozwala na dotarcie do tej chronionej wyspy otoczonej bujnymi lasami i śródziemnomorską roślinnością - to idealne miejsce na relaks oraz wyciszene. Ugljan jest jedną z bardziej zamieszkanych wysp archipelagu Zadarskiego. Jego centralne położenie sprawia, iż stanowi wygodne miejsce „przesiadkowe”, dzięki któremu łatwiej i szybciej (promem) można dostać się do takich miejsc jak Sibenik, Krka i Murter. Również z Ugljan są organizowane każdego dnia wycieczki do Parku Narodowego Kornati. Największą wyspą archipelagu jest Dugi Otok. Romantyczne kafejki, zapierające dech w piersiach krajobrazy, liczne szlaki turystyczne, plaże i odosobnione zatoki to tylko niektóre z atrakcji, z którymi warto się zapoznać.

Urok pobliskich wiosek i miast regionu Zadaru sprawia, że są to coraz bardziej popularne turystycznie miejscowości. Miasto Pag oferuje liczne zabytki historyczne i kulturowe oraz jest dobrze znane z produkcji wyśmienitych serów. Popularne imprezy na plaży Novalja odbywają się wzdłuż zatoki, na północno-zachodnim wybrzeżu miasta. Pag w rzeczywistości jest wyspą, jednak jest bardzo łatwo dostępne ze względu na bezpośrednie połączenie ze stałym lądem za pomocą mostu. Nurkowanie u wybrzeży pobliskiego miasta Nin pozwala na podziwianie wraków statków i unikalnych gatunków ryb żyjących w tych tajemniczych wodach. Nocą warto zatrzymać się w jednym z licznych lokali gastronomicznych położonych wzdłuż morza, które serwują lokalne specjały kulinarne. 28 km od Zadaru znajduje się małe miasto Biograd na Moru. Jest tu port promowy, a sama miejscowość słynie z szerokiej oferty turystyki żeglarskiej.

Region Zadaru jest bogaty w kulturę, oferuje liczne parki narodowe i zabytki. Ze względu na swoje wspaniałe plaże wyposażone w dodatkową infrastrukturę, mieszkańców, którzy tworzą rewelacyjną atmosferą i oferują wyśmienitą kuchnię oraz niesamowitą gościnność, odkrywanie Zadaru będzie niezapomnianą przygodą.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena