Brac jest największą wyspą Centralnej Dalmacji, a także najwyższą pośród adriatyckich wysp- najwyżej położonym jej punktem jest szczyt Vidovej Góry, 778 metrów n.p.m. Symbolem wyspy już od wielu lat jest plaża Zlatni Rat w miejscowości Bol, położona na południowej stronie wyspy – uznawana za jedną z najpiękniejszych na całym Adriatyku.

Data dodania: 2013-07-29

Wyświetleń: 1212

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jednak jest to nie tylko miejsce o wyjątkowej urodzie, ale również pełne tradycji i tajemnic, które uczynią wakacje pełne niezapomnianych wrażeń. Jej dziedzictwo historyczne i kultywowane tradycje to kolejne atuty, które ściągają turystów pragnących zarówno wypocząć nad morzem, jak i poszukujących ciekawych miejsc wartych odwiedzenia.

Brac jest dobrze połączona ze stałym lądem linią promową, która prowadzi rejsy do Splitu i Makarskiej. Promy na wyspie znajdują się w miejscowościach Supetar i Sumartin. W sezonie letnim, promy na linii Split - Supetar odpływają w ciągu dnia prawie co godzinę, a podróż trwa nie dłużej niż 50 minut. Linia promowa między Makarską a Sumartin jest nieco krótsza i tańsza, zalecana zwłaszcza dla osób, które zamierzają spędzić urlop po wschodniej stronie wyspy. Na wyspie znajduje się także lotnisko, położone 14 km od Bol i 32 km od Supetaru. Jest ono otwarte tylko w sezonie letnim. Główna droga przecinająca wyspę, która odchodzi od Supetaru, dociera do większości ośrodków na wyspie.

Wyspa Brac znana jest ze wspaniałego marmuru, który w kamieniołomach wydobywany jest od czasów panowania rzymskiego. Kamień z Brac słynie z wysokiej jakości i niezwykłej bieli. Wykorzystywany był do budowy niektórych z najważniejszych budynków reprezentacyjnych, sakralnych nie tylko w Chorwacji. To stąd sprowadzano marmur do budowy katedry w Sibeniku. Dwie szkoły kamieniarskie w Dolnym Humacu i Puciscy oferują program nauczania i szkolenia technik kamieniarskich, pod okiem wykwalifikowanych opiekunów.

Wnętrze wyspy wykorzystywane jest do hodowli bydła i produkcji różnych produktów z mięsa baraniego i mleka. Niezwykle popularnym specjałem kulinarnym pochodzącym z Brac jest vitalac, danie z jelit baranich przygotowywanych na otwartym ogniu. Wśród win, które są produkowane na wyspie, Bolski Plavac ma szczególne uznanie wśród winiarzy.

W miesiącach letnich w większości miejsc na Brac organizowane są festiwale ludowe i inne wydarzenia kulturalne. Mieszkańcy Brac zbierają się w procesji z okazji św. Wita na Vidovej Górze. Wśród najciekawszych wydarzeń na wyspie jest "Bez regula" („Bez zasad”), które odbywa się pod koniec lipca w Sutivanie. Wydarzenie to obejmuje zawody sportów ekstremalnych, wykłady, promocje, prezentacje sprzętu, kursy, festiwal filmów dokumentalnych o sporcie. Wszystko okraszone bogatym programem nocnych klubów, łącznie z koncertami muzycznymi.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena