Mieszanka krajobrazów Wysp Kanaryjskich jest po prostu zapierająca dech w piersiach, a występujące tu kontrasty, na przykład na wyspie Gran Canaria - chropowatego i zielonego wnętrza z południowymi kurortami Playa del Ingles i Maspalomas – są wręcz fantastyczne.

Data dodania: 2014-05-12

Wyświetleń: 925

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nie wszyscy wiedzą, że istnieje 145 chronionych rezerwatów przyrody na całym archipelagu Wysp Kanaryjskich, które obejmują około 40 procent ich całkowitej powierzchni. To dość dużo zieleni, a w ostatnich latach (w wyniku wysiłku samorządów kanaryjskich) obszary ekoturystyczne i wiejskie na wyspach są coraz bardziej dostępne (na przykład Park Narodowy Garajonay na La Gomera).

Najbardziej znany park narodowy na Wyspach Kanaryjskich (i najbardziej popularny w Hiszpanii), to oczywiście Park Narodowy Teide na Teneryfie. Wnętrza Teneryfy, Gran Canarii, La Gomery, La Palmy i El Hierro są przeważnie zielone z wyróżniającymi się starożytnymi lasami wawrzynowymi i sosnowymi. Lanzarote i Fuerteventura charakteryzuje bardziej pustynny, księżycowy krajobraz. Z kolei La Palma jest najbardziej stromą wyspą na świecie w stosunku do jej wysokości i całkowitej powierzchni.

Jedną z ciekawszych atrakcji naturalnych jest Park Narodowy Lanzarote Timanfaya i Droga Wulkanów. Założony jako Park Narodowy w 1974 roku, aby chronić piękno tego fascynującego wulkanicznego krajobrazu, Timanfaya powinien być na liście każdego biura turystycznego. Park rozciąga się na 30km i obejmuje obszar 51km2, i jest łatwo dostępny dla zwiedzających, zarówno samochodem, jak i autokarem. Wycieczki autokarem do Timanfaya są na pewno dobrym pomysłem, gdyż w szczycie sezonu letniego staje się tam dość tłoczno. a zorganizowane wycieczki autokarowe są traktowane preferencyjnie.

Można się tu spodziewać zachwycających księżycowych krajobrazów z dramatycznymi wulkanicznymi stożkami, rozległych pozostałości lawy lub Malpais (złych ziem) i niewiele gatunków dzikich roślin, z wyjątkiem kilku odpornych gatunków porostów i zaledwie kilku innych odpornych gatunków flory. Podobnie z fauny możemy tylko zobaczyć kilka gatunków kręgowców lądowych, w tym jaszczurkę atlantycką i kanaryjskiego gekona ściennego. Ptaki, jakie można spotkać tutaj, to m.in. egipskie sępy, burzyk żółtodzioby czy gołąb skalny. Warto tu również odwiedzić przed wejściem do parku centrum obsługi turystów Mancha Blanca, aby uzyskać wyczerpujące informacje we wszystkich językach o tym, w jaki sposób powstał park i bardziej szczegółowe informacje na temat gatunków flory i fauny, które można tu zobaczyć.

Jeśli więc nie pomyślałeś dotąd o spędzeniu wakacji na Wyspach Kanaryjskich, to pomyśl teraz!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena