Każdy montuje taki dach, jaki mu odpowiada. Żeby wybrać właściwy, trzeba wiedzieć, czym się różnią. Oto cztery podstawowe sposoby na pokrycie dachowe. Wybór dachu to sprawa bardzo ważna.

Data dodania: 2013-07-25

Wyświetleń: 1611

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Od tego, czym zostanie pokryty, zależą koszty utrzymania domu, przyszłe remonty i potencjalne usterki. Wśród wielu różnych propozycji szczególnie ciekawe wydają się dachy z trzciny, gonty drewniane oraz wióry, a także dwa rodzaje dachówki. Czym się charakteryzują poszczególne typu dachów?

Trzcina na dach

W przypadku dachów z trzciny ważne jest przygotowanie konstrukcji. Tego rodzaju pokrycia dachowe są bowiem nawet o 20-30 kg cięższe od dachówki. Żeby całość utrzymała się na domu, trzeba zadbać o właściwą więźbę.

To oczywiście pewna niedogodność, jednak nie powinna nikogo zrażać ze względu na szczególnie dużą trwałość dachów z trzciny. Tego rodzaju pokrycia wytrzymują nawet osiemdziesiąt lat. Co oznacza, że w tym czasie należy jedynie pielęgnować dach, tak aby cały czas był w jak najlepszej formie.

Na tym jednak nie koniec zalet. Domy pokryte dachami z trzciny charakteryzują się także korzystnym mikroklimatem wewnątrz. Dodatkowo, taki dach świetnie tłumi hałasy dochodzące z zewnątrz. Trzeba też pamiętać, że w domu krytym strzechą z trzciny w zimie jest cieplej, a w lecie chłodniej. To oczywiście podnosi komfort mieszkania, ale także obniża koszty ogrzewania.

Dach z gontów

W najprostszym ujęciu gont to swego rodzaju dachówki, które wykonane są z drewna. Z reguły używa się materiałów takich jak drewno sosnowe, świerkowe czy jodłowe. Produkcja gontów odbywa się ręcznie albo maszynowo. Te pierwsze uważane są za trwalsze, te drugie są natomiast znacznie tańsze.

Wprawdzie można także kupić gonty bitumiczne, te jednak nie mają tych zalet, które charakteryzują pokrycie drewniane. Takie dachy są trwałe (wytrzymują do 50 lat). Są także lekkie, znacznie lżejsze niż pokrycia z trzciny. Co oznacza, że nie ma w ich przypadku potrzeby budowy mocnej konstrukcji dachowej. Dodatkową zaletą jest to, że wysuwają się daleko poza obrys domu, co oznacza, że nie wymagają montażu rynien.

Ale uwaga: gonty szybko szarzeją, a prawdziwe problemy zaczynają się wtedy, gdy trzeba je wymienić.

Blachodachówka jako podstawa

Można powiedzieć, że dachy kryte blachodachówką królują w polskiej przestrzeni architektonicznej. Ich niewątpliwą zaletą jest niska cena i prostota montażu. Dodatkowo, charakteryzują się wysoką odpornością na korozję i zarysowania. Są także stosunkowo trwałe.

Trzeba jednak uważać. Blacha zwiększa swoje rozmiary pod wpływem temperatury. Dlatego powinna być montowana w odpowiedni sposób. Dzięki temu może wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat. W skrajnych przypadkach – około trzydziestu.

Tradycyjne – dachówki

Najtrwalszym materiałem służącym do pokrycia dachu są jednak dachówki. Ich żywotność szacowana jest nawet na 100 lat. Gwarancja producenta obowiązuje natomiast w niektórych przypadkach przez pół wieku. Taka trwałość możliwa jest do osiągnięcia jedynie wtedy, gdy dachówki położone są w sposób prawidłowy.

W odróżnieniu od blachodachówki takie pokrycie jest kruche i wchłania wodę. Nigdy jednak nie łamie się pod ciężarem, nawet jeśli po dachu ktoś chodzi. To właśnie wysoka jakość sprawia, że dachówki wciąż cieszą się powodzeniem i z powodzeniem rywalizują z dachami z trzciny.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena