Nazwa "fitoterapia" ma swoje pochodzenie od greckich wyrazów "fyhton" - roślina i "therapeuo" - leczę. Oznacza to zatem zgodnie z etymologią leczenie przy pomocy roślin. Owa nazwa powstała dopiero po I wojnie światowej, najpierw we Francji, a później rozpowszechniła się w innych krajach.

Data dodania: 2013-07-14

Wyświetleń: 1539

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Fitoterapia, czyli leczenie roślinami

Zaczęto jej używać w celu odróżnienia tego sposobu leczenia od chemioterapii, to znaczy leczenia ściśle określonymi związkami chemicznymi. Fitoterapia znajduje swoje szerokie zastosowanie również i w kosmetyce - w produkcji naturalnych kosmetyków mariza. Lekceważenie leków roślinnych i zastępowanie ich syntetycznymi chemoterapeutykami rozpoczęło się w drugiej połowie XIX stulecia, kiedy to udało się otrzymać sztucznie pewne związki o ściśle określonym działaniu fizjologicznym.

W 1874 roku dokonano syntezy kwasu salicylowego, w roku 1883 - antypryny , 1886 - salolu , 1887 -fenacetyny i ortoformu, 1898 -anestezyny, 1889 - aspiryny. Te środki o ściśle określonym składzie i budowie oraz o swoistym działaniu fizjologicznym były bardzo życzliwie przyjęte przez świat lekarski, co działało zachęcająco na przemysł chemiczny do opracowywania coraz to nowszych specyfików chemicznych, dających duże zyski producentom.

Synteza wartościowego kosmetyku nie jest rzeczą łatwą i dlatego spośród tysięcy wprowadzanych na rynek chemicznych tylko nieliczne zdobywały trwałe zastosowanie w kosmetyce. Dzięki uporczywej i umiejętnej reklamie wytwórnie kosmetyków tak potrafiły zaabsorbować uwagę swoich klientów, że nie mieli oni już czasu na badanie kosmetyków roślinnych. Aż do powstania w połowie XIX wieku przemysłu chemicznego i rozpowszechnienia się w środków chemiczno - syntetycznych większość stosowanych wówczas kosmetyków pochodziła ze świata roślinnego.

Przyczyną zaniedbania kosmetyków roślinnych była nie tylko konkurencja ze strony preparatów chemicznych, lecz także znaczące rozbudowanie, oraz pogłębienie medycyny doświadczalnej, dzięki czemu proste i ściśle określone związki chemiczne wzbudzały większe zainteresowanie producentów kosmetyków, ponieważ łatwiej było zrozumieć i wytłumaczyć ich mechanizm niż bardziej skomplikowanych surowców roślinnych. Dzięki temu liczba używanych kosmetyków roślinnych znacznie się zmniejszyła. Z kosmetyków roślinnych pozostały jedynie surowce o wybitnym działaniu, takie jak na przykład jajka, lub zioła.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena