7 kroków do określenia celu:
1. CEL - zdecyduj, co dokładnie chcesz zrobić i zapisz to w czasie teraźniejszym.
2. KIEDY - rozplanuj realizację celu w czasie. Jeżeli to konieczne wyznacz terminy cząstkowe. Im bardziej będziesz precyzyjny, tym więcej osiągniesz.
3. WYZWANIE - określ, jakie mogą wystąpić przeszkody.
4. UCZENIE SIĘ - określ, czego powinieneś się nauczyć. Pamiętaj, że aby osiągnąć coś czego nigdy wcześniej nie dokonałeś, musisz stać się kimś, kim nigdy przedtem nie byłeś. Każdy nowy cel wymaga od Ciebie przemiany.
5. POMOC - ustal od kogo chcesz uzyskać pomoc. Co będziesz musiał zrobić, aby uzyskać wsparcie? Co będą z tego mieli?
6. PLAN - ułóż plan działania. Ułóż listę według priorytetów.
7. DZIAŁANIE - ZACZNIJ DZIAŁAĆ! Kluczem do SUKCESU jest działanie!
Codziennie rób coś, co zbliży Cię do osiągnięcia celu. Działaj według zasady siły rozpędu.
Moje wskazówki dotyczące wyznaczania celów:
- Pamiętaj, że rzadko kiedy realizacja celów przebiega gładko.
- Dobrze jest już w momencie planowania przewidywać trudności i sposoby ich pokonywania, jakie mogą pojawić się na drodze do realizacji celu.
- Przygotowując plan, dobrze jest przygotować się na to, co nieoczekiwane, próbując odpowiedzieć sobie na pytanie: Co będzie, jeśli zdarzy się coś innego? Jak wtedy zmodyfikować plan? Czy da się on w ogóle zmodyfikować? Jaki ewentualnie przyjąć plan działania.
- Jeśli jednak pojawią się trudności, czy wręcz nie uda się osiągnąć jakiegoś etapu planu, nie należy się zrażać i nie traktować tego jako powód do porażki.
- Traktować niepowodzenia na poszczególnych etapach, jako źródło cennych informacji zwrotnych.
- Informacja zwrotna, którą otrzymujesz w sytuacji niepowodzenia na danym etapie realizacji planu, to znak, że musisz rozbić ten krok na mniejsze elementy. Z pewnością potrzebujesz więcej informacji, aby wiedzieć jak to zrobić.
- Gdy pojawiają się trudności, to nie można chować głowę w piasek, ale trzeba te trudności zaakceptować, dokładnie je określić, przeanalizować i przejść do działania w celu ich pokonania.
- Czasami powodem trudności może być zbyt wysokie, nierealistyczne wymagania lub za mało szczegółowy jest nasz cel. Wówczas trzeba dokonać odpowiednich poprawek, pamiętając, że metodą "drobnych kroków" można dojść do osiągnięcia WIELKICH i AMBITNYCH celów.
- Rozdrobnienie działań ukierunkowanych na osiągnięcie celu pozwoli także na utrzymanie Twojej motywacji na odpowiednim poziomie. Uzyskane w ramach tych działań efekty będą wzmacniać oraz stymulować naszą motywację. Dobrym sposobem jest plan nagród - np. za każde zaliczone szkolenie, kupujesz sobie coś dla siebie.
Mam nadzieję, że pomogłam Tobie w sposobach wyznaczania celów. Powodzenia!