Podczas budowy lub remontu, gdy w domu montowane są elementy z drewna, takie jak parkiet, framugi drzwi i okien czy poręcze schodów, należy odpowiednio zabezpieczyć drewno przed wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych i biologicznych. Do tego celu najlepiej zastosować impregnat gruntujący, który nie tylko zapewni odporność drewnu, ale także przygotuje je do kolejnych prac.
W kolejnym etapie dobrze jest pokryć drewno odpowiednią lakierobejcą, która nada mu atrakcyjny, głęboki kolor i delikatny połysk. Taki zabieg dodatkowo chroni je przed wodą, grzybami oraz innymi zagrożeniami. Ważne jest, by pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji szczególnie w przypadku elementów drewnianych na zewnątrz budynku, takich jak okiennice, tarasy, płoty, ponieważ to właśnie one są w szczególności narażone na niekorzystne warunki.
Aby zachować cenne właściwości naturalnego drewna, trzeba dbać o nie również w całym okresie eksploatacji. Przede wszystkim nie należy popełniać popularnego błędu i nie czyścić drewna wodą, ponieważ może to powodować rozsychanie desek i rozwój grzybów. Lepiej sprawdzają się specjalistyczne środki do pielęgnacji drewna. Najczęściej wykorzystywanym środkiem do pielęgnacji są oleje, które usuwają brud, chronią drewno przed jego osadzaniem się oraz tworzą warstwę zabezpieczającą przed wilgocią.
Dodatkowo pokrycie drewnianego elementu cienką warstwą oleju nadaje mu piękny połysk, podkreślający naturalną fakturę surowca. Obecnie na rynku można znaleźć szeroką ofertę środków do czyszczenia i zabezpieczania mebli drewnianych, podłóg, tarasów czy płotów. Są łatwe w użyciu – wystarczy nasączyć szmatkę olejem i posmarować drewno. Wykonywanie takich prac regularnie pozwala znacznie przedłużyć żywotność drewna w domu i ogrodzie.