Emocje związane z zajściem w ciążę
Wiele mam już po kilku miesiącach po narodzinach dziecka przyznaje się do tego, że ich wizja macierzyństwa była mocno przerysowana, że to, co sobie wyobrażały, niestety nijak się miało do tego, co je później spotkało. Z drugiej strony taka życiowa lekcja dała im wiele korzyści. Pozwoliła z boku spojrzeć na swoje życie, przewartościować je, znaleźć w nim to, co najważniejsze i podkreślając zmianę perspektywy, uoskonalić schemat każdego dnia: w którym na pierwszym miejscu znalazło się dziecko i jego potrzeby, a dopiero później potrzeby innych.
Dlatego też emocje związane z zajściem w ciążę są tak skrajne i tak burzliwe. Z jednej strony pojawia się wielka radość. Z drugiej jednak obawa, czy na pewno dam sobie radę, czy będę potrafiła podążyć za nowym człowiekiem, czy związek z partnerem na tym wszystkim nie ucierpi.
Jak się dowiadujemy o ciąży?
Większość z nas dowiaduje się o ciąży, wykonując test. Zazwyczaj jest to ósmy tydzień ciąży, czasami przyszła mama poznaje prawdę o tym, że jej życiowa sytuacja diametralnie się zmieni wcześniej. Bywa, że czuje to bardzo szybko: podświadomie czy intuicyjnie. Niekiedy jednak bywa tak, że o ciąży nie dowiaduje się kobieta podczas wykonywania testu, ale przypadkowo. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, kiedy mimo ciąży, występuje krwawienie miesięczne. Wtedy wiadomość o ciąży może zaskoczyć nawet w okolicy dwunastego tygodnia ciąży.
Komu powiedzieć?
Wielu przyszłych rodziców staje przed dylematem, komu dokładnie, w jakiej kolejności i kiedy powiedzieć o ciąży. Niektórzy decydują się, że wstrzymają się z decyzją o przekazywaniu informacji aż do ukończeniu trzeciego miesiąca ciąży, kiedy ryzyko poronienia znacznie spada. Inni natomiast dzielą się dobrą wiadomością niemal od razu i niemal ze wszystkimi.To wybór bardzo indywidualny.
W pierwszej kolejności o odmiennym stanie przyszłej mamusi zazwyczaj dowiadują się przyszli dziadkowie, rodzeństwo i bliscy przyjaciele. Trochę więcej trudności może przynieść dzielenie się tego typu informacjami z pracodawcą czy współpracownikami, którzy często mają wątpliwości, jak zmieniona sytuacja kobiety wpłynie na funkcjonowanie danej firmy. Dlatego warto dogłębnie przemyśleć, w jaki sposób podzielić się informacją o ciąży i jak zaplanować najbliższe tygodnie, by przeżyć je najlepiej jak to możliwe: w zgodzie z samą sobą.
Chwila, w której dowiadujesz się, że jesteś w ciąży, najprawdopodobniej zapadnie Ci na długo w pamięci, tak jak domysły, czy to na pewno "to", czy jednak nie. I nie ma większego znaczenia, czy przeżywasz to po raz pierwszy czy też kolejny raz. Za każdym razem kobieta i jej partner mają te same dylematy: jak i kiedy powiedzieć o ciąży oraz jak oswoić się z nowymi emocjami. To sporo, jednak otwartość na nową sytuację pozwala ją przeżyć bez zbędnych kłopotów.