Barcelona, licząca dziś 1,7 miliona mieszkańców, jest stolicą Katalonii i nieoficjalną stolicą Hiszpanii. Śródziemnomorska metropolia z romantyczną starówką i nową zabudową z szerokimi bulwarami kusi pierzejami sklepów i knajpek.

Data dodania: 2013-02-13

Wyświetleń: 1328

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Miasto ma skomplikowaną historię: podobno założył je ojciec Hannibala. Dla Rzymian Barcelona była ważną twierdzą, w średniowieczu znalazła się w rękach kalifów z Kordoby, a później została rezydencją królów Aragonii. Współczesna Barcelona jest ośrodkiem kultury, przemysłu i handlu. Mieszkali tu tacy artyści jak Joan Miro, Salvador Dali, Antonio Gaudi czy Pablo Picasso, a w mieście znajdują się ich dzieła, obrazy i budowle. Stolica Katalonii to najczęściej odwiedzane miejsce Hiszpanii, podobnie jak wybrzeże Costa Brava czy Costa Blanca.

Barri Gotic, gotycka Starówka, to świetne miejsce na spędzenie wolnego czasu. Powstały tu pierwsze zabudowania datowane na I w. p.n.e. – czasy panowania cesarza Augusta. To właśnie te budynki, w tym forum (w miejscu dzisiejszego Plaça de Sant Jaume), dały początek miastu. Niestety, zachowało się ich niewiele – chociażby rzymskie kolumny pochodzące ze świątyni Augustusa. Barri Gotic, jak sama nazwa wskazuje, swój obecny kształt zawdzięcza natomiast czasom średniowiecza, jednak pomniejsze zmiany wprowadzano jeszcze w XIX, a nawet XX wieku. Mimo to dzielnica gotycka stanowi najstarszą część barcelońskiego starego miasta. Aleja Las Rambla prowadzi w dół do portu. To prawdziwe serce Barcelony. Ten 1,5-kilometrowy deptak stanowi wizytówkę miasta, to tu znajdziemy niepokornych, poszukujących artystów, wielobarwne stoiska oraz wszystko, co oryginalne. Ta promenada to jednocześnie serce i salon miasta. Ulica znajduje się w dzielnicy Barri Gotic i prowadzi z centrum komunikacyjnego Placa de Catalunya przez centrum do pomnika Krzysztofa Kolumba na nabrzeżu starego portu, który po renowacji zyskał nowy blask. Camp Nou, a dokładnie El Nou Estadi del Futbol Club Barcelona, to niewątpliwie ważne miejsce dla każdego kibica. To tu trenuje na co dzień oraz rozgrywa mecze słynna Barca. Stadion został otwarty w 1957r., a budowa obiektu trwała 3 lata i poprzedzona była kilkoma problemami związanymi z samym projektem oraz usytuowaniem budowli.

Niewiele miast jest tak związanych z nazwiskiem jednego architekta. Barcelona - miasto Antonio Gaudiego - chociaż dawni włodarze miasta byli bardzo powściągliwi w kwestii zleceń dla tego twórcy i docenili jego talent dopiero po śmierci artysty w 1926 roku. Gaudi wznosił budowle głównie dla arystokracji. Połączył gotycko-mauretański styl mudejar z własną wyobraźnią, bogactwem kolorów i ornamentów. Często jego projekty składały się jedynie ze szkiców, które dopiero w trakcie prac budowlanych spontanicznie nabierały konkretnych kształtów. W Barcelonie zaprojektował całe kwartały ulic, ale także Park Guell. Jednak jego głównym i najsłynniejszym dziełem była Sagrada Familia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena