Bardzo częstym pytaniem ze strony pacjentów klinik stomatologicznych jest pytanie, czy wybielanie zębów jest bezpieczne? Postaramy się wyjaśnić na czym polega wybielanie zębów i czym rózni się od metod domowych.

Data dodania: 2013-02-08

Wyświetleń: 1204

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dlaczego barwa naszych zębów ciemnieje?

Jest wiele powodów dla których kolor zębów szarzeje. Do najczęstszych zaliczamy uwarunkowania genetyczne, starzenie się zębów, spożycie potraw i płynów zawierających substancje koloryzujące takie jak kawa, wino, herbata czy cola, a także antybiotyki. Pasty wybielające niestety usuwają tylko zewnętrzne przebarwienia, znajdujące się tylko na zewnętrznej warstwie szkliwa. Takimi pastami nie zmienimy wewnętrznej barwy zęba. Pasty wybielające dostępne na rynku zawierają znikome stężenie środka wybielającego, a w swoim składzie zawarte są przede wszystkim środki ścierające: krzemionki, pył diamentowy lub sodę. Takich past nie radzimy stosować przez dłuższy okres czasu, ponieważ mogą one uszkodzić szkliwo, a także doprowadzić do odsłonięcia szyjek zębowych. Dlatego aby bezpiecznie osiągnąć bardziej satysfakcjonujący efekt, musi zająć się tym wykfalifikowany stomatolog.

Jak skutecznie wybielić zęby?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest metoda nakładkowa. Na pierwszej wizycie stomatolog pobiera wycisk zębów, a na jego podstawie jest wykonywana specjalna przezroczysta nakładka. Taką nakładkę wykonuje się, aby efekt wybielania był jednolity na całej powierzchni zębów. Bardzo ważne jest aby nakładka idealnie przylegała do powierzchni zębów. Na jej wewnętrzną powierzchnię aplikujemy żel ze środkiem wybielającym, którego stężenie wynosi od 10 do 15%. Nakładki zakładamy najczęściej wieczorem. Już po 2 aplikacjach zauważysz zdecydowaną różnicę.

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

Na zachodzie profesjonalne wybielanie zębów przeprowadza się już od 50 lat. Do tego czasu poznaliśmy już wszystkie zjawiska biologiczne towarzyszące wybielaniu i jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkie niepożądane skutki. Używane przez nas środki wybielające są najbezpieczniejszymi metodami wybielania dostępnymi na rynku. Nie powodują zmian w strukturze zęba, a także nie obniżają odporności na próchnicę.

Licencja: Creative Commons