Leczenie ortodontyczne, wbrew wszystkim mitom, można rozpocząć w każdym momencie życia. Nie ważne, czy masz 16 lat czy 60, zasługujesz na zdrowy, prosty i piękny uśmiech.

Data dodania: 2013-02-11

Wyświetleń: 1352

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Krzywe i nachodzące na siebie zęby, jak również nieprawidłowy zgryz, bardzo często powodują dyskomfort, a przede wszystkim są powodem rożnego rodzaju kompleksów. W bezpośredni sposób wpływa to na ustawienia stawów skroniowo-żuchwowych, co później może przekładać się na bóle głowy, a w pośredni sposób także na bóle mięśni kręgosłupa.

Kiedy należy rozpocząć leczenie?

Najlepiej, jeśli wadę zgryzu zauważymy już we wczesnej fazie po urodzeniu. Wtedy występuje największe prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia. Jest to jednak proces wieloetapowy, wymagający specjalistycznego podejścia przez cały okres wzrostu dziecka.

Bardzo często wady zgryzu uwidaczniają się w momencie zastępowania zębów mlecznych zębami stałymi. Właśnie wtedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wszelkiego rodzaju nieprawidłowotoci i, w przypadku ich wystąpienia, niezwłocznie udać się do lekarza specjalisty - ortodonty.

Jednak co, jeśli okres wzrostu mamy już dawno za sobą?

Przy obecnym postępie w ortodoncji prawie każda wada zgryzu jest możliwa do wyleczenia w właściwie każdym momencie życia. Jednak musimy mieć na uwadze, że skomplikowane wady wymagają znacznie bardziej inwazyjnych, ale za to coraz bardziej bezpiecznych metod.

Ile czasu zajmuje leczenie ortodontyczne?

W przypadku zastosowania aparatu stałego leczenie zajmuje od 6 do 25 miesięcy. Wszystko zależy od rodzaju, poziomu skomplikowania wady i wieku pacjenta. Jeśli wada jest mała, leczenie może przebiec bardzo szybko. Jeśli natomiast u pacjenta jest stwierdzony głęboki przodo- lub tyłozgryz z jednoczesnym stłoczeniem zębów, bardzo często wymagana jest interwencja chirurgiczna, po której lekarz ortodonta może przystąpić do dalszego leczenia po 7-miesięcznym okresie rekonwalescencji. W takich przypadkach leczenie ulega znacznemu wydłużeniu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena