Cło przy imporcie z Chin jest tematem bardzo kłopotliwym dla wielu importerów, chcę wyjaśnić w jaki sposób łatwo można obliczyć wysokość cła.

Data dodania: 2013-02-07

Wyświetleń: 2358

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wiele firm zwraca nie wie jaki sposób dobrze obliczyć wysokość cła, dotyczy to nie tylko nowych firm, które chcą zacząć Import z Chin ale i firm, które już od lat handlują. Przybliżyć chcę jak wygląda sama procedura wprowadzenia towaru do obrotu (zgłoszenie w Urzędzie Celnym).

Pierwszym krokiem jest dostarczenie faktury zakupu i dołączyć tłumaczenie towarów oraz (jeżeli się posiada) wszystkie dodatkowe informację i dokumenty. Dopiero na jej podstawie agencja celna klasyfikuje towar i w naszym imieniu przygotowuje zgłoszenie celne na dokumencie SAD. Potem następuję zgłoszenie w Urzędzie Celnym

Proces weryfikacji zgłoszenia przez Urząd Celny może trwać nawet parę dni roboczych, jeżeli Urząd nie ma żadnych zastrzeżeń dopuszcza towar do obrotu w kraju.

Przed rozpoczęciem importu z Chin warto przyjrzeć się stawkom celnym w celu kalkulacji opłacalności importu z Chin. Stawki możemy sprawdzić samemu w systemie ISZTAR i tak przykładowe stawki celne przy imporcie z Chin wynoszą:

Cło na klucze i kłódki ISZTAR kod towaru 8301100000 – cło wynosi 2,7 %

Cło na wyroby bożonarodzeniowe ISZTAR kod towaru 9505109000 – cło wynosi 2,7 %

Cło na Konsole i urządzenia do gier wideo, inne ISZTAR kod towaru 9504500000 – cło wynosi 0%

W przypadku importu produktów elektronicznych z Chin bardzo często dokonywana jest rewizja przez Urząd Celny – towar zostaję sprawdzony czy nie posiada zastrzeżonych znaków towarowych (np. Apple czy Sony) oraz czy wymaga licencji takich jak np. odtwarzacze dvd bądź produkty odtwarzające format mp3.

Importerowi przysługuję prawo do dokonania rewizji wstępnej przed rozpoczęciem procedury dopuszczenia do obrotu, niestety chińskie firmy są bardzo nieprzewidywalne i zalecamy aby dokonać rewizji wstępnej w celu weryfikacji, czy wszystko jest w porządku, czy ilości są zgodne oraz czy nie ma znaków zastrzeżonych.

Chińskie fabryki często dokładają różne dodatkowe akcesoria, części, podzespoły, które nie widnieją na fakturze a powinny. Nawet w przypadku kiedy nie płaciliśmy za towar to powinny one się znaleźć na fakturze i mieć swoją wartość, od których zapłacimy cło i VAT – w takich przypadkach należy dopisać: No commercial Value – Value for customs only – oznacza to „ Bez wartości komercyjnej – wartość tylko dla Urzędu Celnego”.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena