Prawie każda firma ma styczność z produktami z Chin, wiele osób handluje lub zastanawia się nad rozpoczęciem handlu z tym państwem. Chiny należą do krajów, gdzie poziom korpucji jest bardzo wysoki i, niestety, nie ma znaków, żeby miał spadać.

Data dodania: 2012-11-13

Wyświetleń: 2023

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Obecnie Chiny uważane są za atrakcyjne miejsce dla zagranicznych inwestycji, pomimo wysokiej korupcji, którą na co dzień tam obserwujemy. Proces przejścia od gospodarki planowanej do gospodarki wolnorynkowej pozwolił Chinom na uzyskanie wyjątkowego wzrostu gospodarczego, dużych możliwości rozwoju, ale także stworzyło sytuacje, w których korupcja w sektorze prywatnym i publicznym kwitnie.

Chiński rząd otwarcie przyznaje, że korupcja jest problemem, który może wstrząsnąć wzrostem gospodarczym w długim okresie, dlatego też została wprowadzona kampania antykorupcyjna w całym kraju. Niestety, nie przyniosła ona zamierzonych skutków. Pomimo takich działań jak: wzmocnienie ustawodawstwa, wyższe kary i częstsze kontrole w spółkach i urzędach państwowych.

Korupcja nadal jest poważnym problemem dla zagranicznych firm, zarówno inwestujących w Chinach, jak i importujących produkty z Chin. Korupcja obejmuje podmioty na różnych etapach działalności, w szczególności dotyczy ona firm eksportujących swoje produkty. Chińscy urzędnicy przymykają oko na brak pozwoleń eksportowych firm, brak wymaganych certyfikatów i pozwoleń na produkcję. Dotyczy to w szczególności małych firm handlowych, które podają się za producentów poszukiwanych przez nas produktów. Można się łatwo zabezpieczyć przed nieuczciwymi firmami, sprawdzając niezależnie, czy firma takie dokumenty faktycznie posiada.
Transparency International od dawna ostrzega przed powszechną korupcję w kraju, statystyki z 2011 tylko to potwierdzają.

-> Indeks Percepcji Korupcji dla Chin wynosi 3,6 (1 – bardzo skorumpowane, 10 – czysta)

-> Indeks współczynnika łapówek wynosi  6,5 (bardzo prawdopodobne).

Statystyki z 2011 pokazują, że łapówki były konieczne u 54% chińskich producentów, którzy eksportowali za granicę. Dotyczyło to głównie wysyłki towarów do zagranicznych importerów. 3 najczęstsze przypadki to:

-> brak wymaganej licencji eksportowej

-> brak pozwolenia na eksport dla firm handlowych (producenci/fabryki posiadają takie pozwolenie)

-> brak certyfikatów (badań laboratoryjnych, CE, ISO)

Licencja: Creative Commons
0 Ocena