W dniach 11-14 lutego 2008 r. odbył się w Barcelonie Światowy Kongres Technologii Mobilnych. Impreza, zorganizowana przez GSM Association (GSMA) - organizację zrzeszająca 690 operatorów GSM z 214 krajów i terytoriów, ilością wystawców i odwiedzających przerasta najbardziej prestiżowe targi.

Data dodania: 2008-02-27

Wyświetleń: 2434

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W dniach 11-14 lutego 2008 r. odbył się w Barcelonie Światowy Kongres Technologii Mobilnych.
Impreza, zorganizowana przez GSM Association (GSMA) - organizację zrzeszająca 690 operatorów GSM z 214 krajów i terytoriów, ilością wystawców i odwiedzających przerasta najbardziej prestiżowe targi. W tym roku w Barcelonie wystawiło się 1290 firm, ich stoiska obejrzało 55 000 zwiedzających, w konferencjach, które się odbyły w czasie trwania kongresu wzięło udział 8 000 osób.
Tak wielkie zainteresowanie świadczy, o sile rynku telefonii komórkowej. Olbrzymie inwestycje i masowy rynek zachęcają producentów, naukowców i specjalistów od marketingu do opracowywania coraz to nowych rozwiązań.
W tym roku największe zainteresowanie budziła technologia LTE (Long Term Evolution) - standard, który został przyjęty w styczniu 2008 roku. Po wprowadzeniu na rynek masowy, zapowiadanym na około 2009 rok, ma on stanowić konkurencję nawet dla technologii światłowodowych, oferując praktyczne transfery na poziomie około 100 Mb/s (teoretycznie nawet do 300 Mb/s!).
Oceniając atrakcyjność technologii według ilości konferencji, za najatrakcyjniejsze rozwiązania rynkowe, które będą wprowadzane w najbliższym czasie, należy uznać systemy płatności za pomocą telefonów i telewizję mobilną.
Przyznano nagrody Global Mobile Awards dla produktów związanych z technologiami mobilnymi:

* W dziedzinie sprzętu powszechnego otrzymali je: SonyEricsson za W910 Walkman Phone i 3UK za 3 Skypephone, pierwszy telefon GSM pracujący w systemie Skype.
* RAD Data Communications otrzymał nagrodę za LA-130 Cell Gateway, urządzenie sprzęgające sieć komórkową z siecią przewodową.
* Firma Airtel otrzymała nagrodę za usługę mChek pozwalająca na dostęp do kart kredytowych, rachunków bankowych oraz wykonywanie operacji na nich poprzez telefon komórkowy - z użyciem 6-cyfrowego PIN oraz transmisji typu USSD (Unstructured Supplementary Service Data).

W USSD, zamiast połączenia głosowego, do sieci jest wysłany ciąg znaków. Odpowiednie elementy sieciowe operatora odpowiedzialne za przetwarzanie tej informacji, wykonują związaną z przesłaną informacją usługę (np. doładowują konto pre-paid).

W oczekiwaniu na przełom w systemach operacyjnych stosowanych na rynku urządzeń mobilnych, jaki spodziewany jest po opracowaniu przez Google platformy Android, nagrodę kongresu otrzymał Microsoft za Windows Mobile 6.

Więcej na stronie: http://informator.dipol.com.pl/informator_tv-sat_cctv_wlan_inf_dipo_2008_08.htm
Licencja: Creative Commons
0 Ocena