Chirurg naczyniowy jest – jak sama nazwa wskazuje – specjalistą w zakresie chirurgii naczyniowej, a to z kolei jest gałąź chirurgii, która skupia się na operacyjnym leczeniu naczyń krwionośnych i limfatycznych.

Data dodania: 2012-12-14

Wyświetleń: 4753

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Gdy na przykład nagle (lub w sposób powolny) zwęża się tętnica, co może doprowadzić do niedokrwienia danego narządu wewnętrznego człowieka, niezbędna jest interwencja właśnie chirurga naczyniowego. Przy zaburzeniach w ukrwieniu operacje, które wykonuje chirurg naczyniowy bardzo często są operacjami ratującymi życie.

Na czym mogą polegać te zabiegi? Najczęściej na udrożnieniu naczynia krwionośnego, poszerzeniu jego światła, usuwaniu zrostów i wszelkich zmian patologicznych (na przykład tętniaków). Chirurg naczyniowy przeszczepia także w razie potrzeby naczynia lub wstawia naczyniowe protezy.

Kiedy może być potrzebna interwencja tego specjalisty? Dość powszechnym przypadkiem jest zaawansowane stadium miażdżycy, którą w początkowej fazie rozwoju leczy się farmakologicznie. Niedrożność tętnic dotyka głównie mężczyzn po czterdziestym roku życia, palaczy tytoniu, osoby otyłe, cierpiące na nadciśnienie tętnicze, nieaktywne fizycznie… Chirurg naczyniowy leczy również – tak częstą dziś dolegliwość, jaką są żylaki.

A jak dostać się do takiego lekarza (w ramach NFZ)? Aby uzyskać specjalistyczną poradę w zakresie chirurgii naczyń, należy udać się do swojego lekarza rodzinnego, który może wystawić skierowanie do chirurga naczyniowego. Na skierowaniu muszą znaleźć się: dane lekarza kierującego, pieczęć placówki medycznej wraz z numerem umowy z NFZ, dane pacjenta (w tym PESEL) oraz rozpoznanie wstępne (kod ICD-10). Wiele prywatnych placówek medycznych ma podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, warto więc dowiedzieć się również w takich miejscach, czy wizyty u specjalisty chirurgii naczyniowej są refundowane.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena