Klienci, którzy składają wnioski o kredyty, często zastanawiają się nad mechanizmami, które przesądzają o decyzjach podejmowanych przez banki.

Analitycy finansowi, którzy decydują o losie takich wniosków, potrzebują przede wszystkim dwóch podstawowych informacji. Pierwsza dotyczy wysokości miesięcznych dochodów potencjalnego kredytobiorcy, a druga wysokości jego stałych, miesięcznych obciążeń. Na podstawie prostego porównania obu wartości najczęściej podejmowane są decyzje kredytowe. Niestety, jeżeli nasze dochody są zbyt niskie, nie możemy liczyć na wysoki kredyt.

Zdolność kredytowa jest podstawowym parametrem, od którego każdy bank uzależnia kredyty. Zdolność do zadłużania się wynika ze stosunku wszelkich miesięcznych zobowiązań w stosunku do wysokości dochodów. Kredyt nie zostanie udzielony, jeżeli suma miesięcznych rat będzie wyższa niż połowa zarobków w przypadku osób zarabiających poniżej średniej krajowej lub przekroczy 65 procent dochodów w przypadku kredytobiorców zarabiających powyżej średniej.

Informacje o zobowiązaniach bank uzyskuje od klienta, ale prawie zawsze weryfikuje te dane w Biurze Informacji Kredytowej, które posiada wiedzę o wszelkich zobowiązaniach kredytobiorcy. Pod uwagę brane są nie tylko kredyty i pożyczki, ale również karty kredytowe i limity debetowe w rachunku. Dochody ustalane są na podstawie zaświadczeń z zakładów pracy, które bywają losowo weryfikowane. Niekiedy bank decyduje się na inne formy ustalenia dochodu. Najczęściej jest to PIT lub oświadczenie kredytobiorcy. Biuro Informacji Kredytowej dostarcza również informacji o historii kredytowej klientów, jednak każdy, kto regularnie spłacał kredyty, ma w BIK czyste konto.

Licencja: Creative Commons