Urządzając pokój przedszkolaka, wielu z rodziców kieruje się przekonaniem, że kupowane meble posłużą raptem kilka lat, dlatego lepiej wybrać te tańsze i mniej solidne. Nic bardziej błędnego. Każdy, kto obserwował rozwój dziecka od okresu noworodkowego wie, jak niezwykle szybko rośnie i dojrzewa taki mały człowiek.

Data dodania: 2012-10-30

Wyświetleń: 2898

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rzeczywiście - wszelkie akcesoria, takie jak głęboki wózek, fotelik do karmienia, ubranka czy niemowlęce łóżeczko, nie wystarczają na długo. Możemy jednak wybrać spośród wielu mebli, które będą rosły wraz z dzieckiem.

Zazwyczaj tradycyjne łóżeczko niemowlęce ze szczebelkami mierzy 120 cm długości i staje się za małe dla dwu- lub trzylatka, w zależności od wzrostu pociechy. Projekty wnętrz dla dzieci mogą wykorzystywać kilka rodzajów łóżek. Rodzice mogą zaopatrzać przedszkolaka w łóżko pełnowymiarowe (o długości od 180 do 200 cm) albo uwielbiane przez dzieci piętrowe łóżko ze zjeżdżalnią (materac znajduje się na górze, a pod łóżeczkiem pociecha ma sporo miejsca do zabawy). Projekty wystroju królestwa najmłodszego domownika mogą także za jeden z elementów mieć większe łóżeczka niemowlęce, które z łatwością (dzięki możliwości wymontowania ścianek z barierkami) zamienią się w tapczanik dla kilkulatka. Kiedy architekt projektuje wnętrze, które ma posłużyć jeszcze nastolatkowi, warto rozważyć zakup rozkładanego fotela lub niewielkiej sofy albo kanapy narożnikowej w młodzieżowym rozmiarze.

Aranżacje wnętrz dla rodzeństwa stawiają przed rodzicami zupełnie inne wyzwania, a kiedy pokój pociech jest niewielki, wówczas poprzeczka zawieszona jest niezwykle wysoko. Na małej powierzchni doskonałym rozwiązaniem okażą się łóżka piętrowe, z których niektóre modele mają możliwość rozłożenia na dwa osobne, parterowe łóżka, kiedy całą rodziną przeprowadzimy się do większego mieszkania. W pokoju rodzeństwa sprawdzą się także dwa piętrowe łóżka, których góra służy do spania, a na dole wbudowano szafę, biurko i regalik. Ciekawym rozwiązaniem może być również łóżko, które w szufladzie ma dodatkowy materac - szuflada wsunięta w ciągu dnia odsłoni przestrzeń do zabawy, a w nocy stanie się wygodnym posłaniem.

Spośród wszystkich możliwości niesłychaną popularnością cieszą się jednak łóżka rosnące wraz z dzieckiem. Kiedy pociecha przenosi się z niemowlęcego łóżeczka, po bokach możemy zamontować barierki i ułożyć maluszka na dość niewielkim materacyku, a z czasem wymieniać materac na coraz większy, rozsuwając łóżko do pożądanej długości. W sklepach możemy wybrać wiele rodzajów rozsuwanych łóżeczek, które różnią się liczbą możliwych do uzyskania długości ramy (od trzech do pięciu rozmiarów) oraz materiałem, z którego zostały wykonane (mogą być drewniane, metalowe lub zbudowane z płyty).

Licencja: Creative Commons
2 Ocena