Firanki w naszych domach z czasem szarzeją i żółkną pod wpływem promieni słonecznych, kurzu, dymu tytoniowego itp. Na szczęście jednak istnieje kilka sposobów na to, aby firanki znowu bielały w naszych oknach.

Data dodania: 2012-10-30

Wyświetleń: 3246

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Po pierwsze musimy pamiętać, aby firany zawsze prać w proszku lub płynie do rzeczy białych. Firany najlepiej jest prać w niskich temperaturach, tj. 30-40 stopni C. Ważną rzeczą jest także, aby firany przechowywać w szafie zawinięte w niebieski papier, w dużym stopniu ograniczy to ich żółknięcie.

Najlepsze sposoby na wybielenie firan:

1. Sól - jest to najbardziej znany i rozpowszechniony sposób na wybielenie firanek. Aby wybielić firany, należy je na początku wyprać w zwykłym proszku. Następnie moczymy firanki przez kilka minut w letniej wodzie z dodatkiem soli kuchennej w proporcjach 4 łyżki soli na 3 litry wody. Po czym należy jeszcze kilkukrotnie wypłukać firany.

 2. Proszek do pieczenia - sposób ten możemy wykorzystać zarówno w praniu ręcznym, jak i w praniu w automacie. Wystarczy, że wymieszamy proszek do prania białego z torebką proszku do pieczenia. Po praniu wystarczy już tylko opłukać firany.

 3. Amoniak - robimy mieszankę w proporcjach - łyżka amoniaku na dwa litry wody - i następnie moczymy w niej firany przez około 15 minut. Po takim wymoczeniu wystarczy już tylko normalnie wyprać firanki.

 4. Płyn do naczyń - bardzo dobrym rozwiązaniem jest dodanie do prania łyżki płynu do naczyń - szczególnie przy praniu firan z takich pomieszczeń jak kuchnia, gdzie na firankach osadza się tłuszcz.

5. Specjalistyczne preparaty - to już ostatni sposób, niestety, jest on najdroższy. Instrukcja prania jest zazwyczaj podana na opakowaniu takiego preparatu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena