Prawie każda kobieta lubuje się w dekoracji okien. Zapewne też niejedna pani domu myślała o tym, aby samodzielnie uszyć firanę. Spróbujmy więc przeanalizować istotne sprawy, na które należy zwrócić uwagę przy tym niełatwym zadaniu.

Data dodania: 2012-12-20

Wyświetleń: 7555

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co tak naprawdę jest potrzebne, aby uszyć firanę? Po pierwsze, jeżeli jest to nasz pierwszy raz, to musimy uzbroić się w dużą ilość cierpliwości i pamiętać o tym, aby się nie załamywać, jak coś nie będzie wychodzić. Szycie firan nie jest rzeczą mocno skomplikowaną, jednak trzeba nabrać trochę wprawy, aby wszystko wychodziło tak jak należy. Pamiętajmy o tym, że początki zawsze są trudne, i że jak nam coś nie wyjdzie, to zawsze możemy to odpruć. Oprócz cierpliwości i większej ilości wolnego czasu, będziemy jeszcze potrzebować maszyny do szycia, materiału oraz dodatków.

Musimy więc wybrać się do sklepu z firanami, aby zakupić materiał, taśmę marszczącą oraz ewentualnie lamówkę bądź gipiurę. Na początku należy dokonać wyboru taśmy marszczącej, ponieważ to ona powie nam, ile tak naprawdę potrzeba nam materiału. Jeżeli firanę będziemy szyli na karnisz dwumetrowy, i wybierzemy taśmę z marszczeniem 1:2, to musimy zakupić 2 x 2m = 4m materiału. Natomiast lamówka będzie nam potrzebna do obszycia obu ciętych boków firany. Gipiura, jest to ozdobna koronka, którą możemy wykończyć dół firany, dzięki czemu nasza firana będzie jeszcze bardziej elegancka. Przykład takiej gipiury widzimy na zdjęciu poniżej.

Gdy już mamy wszystkie potrzebne rzeczy, możemy zabrać się w końcu za szycie, a więc do roboty. Na początku skracamy firanę do wysokości, jaka nam pasuje. Następnie obrzucamy wszystkie cięte boki materiału. Teraz możemy przyszyć gipiurę do firany, jeśli oczywiście zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie. Kolejnym krokiem jest przyszycie lamówki do boków firany, aby to wykonać składamy lamówkę na pół i przeszywamy wzdłuż. Ostatnim krokiem, jakiego musimy dokonać, jest wszycie taśmy marszczącej na górze firany. Taśmę marszczącą przeszywamy 2 lub 3-krotnie, w zależności od szerokości taśmy, jaką wybraliśmy.

I to już koniec naszej przygody. Nasze arcydzieło jest gotowe do zawieszenia. Powodzenia! 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena