Nie wiesz jak się zabrać za kupno nowych firan? Z naszymi podpowiedziami i uwagami dasz sobie bez problemu radę, a może nawet zostaniesz fanką/fanem firan.

Data dodania: 2012-11-16

Wyświetleń: 2544

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Po pierwsze, przed wyjściem do sklepu, musisz zmierzyć szerokość karnisza lub docelową szerokość firany. Pamiętaj o tym, aby firana sięgała co najmniej 20 cm poza okno.

Po drugie, musisz zmierzyć wysokość, na jaką ma zostać uszyta firana. I tutaj, zależy to wyłącznie od Ciebie, czy chcesz mieć firankę do parapetu, a może do samej podłogi. Wysokość mierzymy od połowy żabki.

Wiemy już na jaką szerokość i wysokość chcemy kupić firanę, jednak ile tak naprawdę potrzebujemy materiału? Ilość materiału zależy od taśmy marszczącej, jaką zastosujemy. Każdy sklep z firanami ma do wyboru taśmy z marszczeniem 1:1,5 / 1:2 / 1:2,5 / 1:3. Im bardziej chcemy uzyskać firanę zmarszczoną, tym z większym stosunkiem marszczenia musimy wybrać taśmę. Wybierając taśmę z marszczeniem najczęściej wybieranym tj. 1:2 musimy zakupić dwa razy tyle materiału co szerokość, którą zmierzyliśmy. Jeśli wybierzemy marszczenie 1:3, to musimy zakupić trzy razy tyle materiału.

Na koniec, musimy się określić, ile chcemy wydać pieniędzy na naszą nową firankę. Powiedzmy, że szerokość naszego karnisza to 3 metry. Marszczenie chcemy zastosować 1:2. Musimy więc zakupić 3m x 2 = 6m firany. Na firanę przeznaczamy 150 zł, czyli 150zł / 6m = 25zł - w takiej cenie od metra możemy zakupić firanę. Musimy jeszcze wziąć pod uwagę koszt wszycia taśmy marszczącej. Waha się on w granicach 4 zł od metra. Czyli ostatecznie za metr firany możemy zapłacić 25zł - 4zł = 21zł. Nie pozostaje nam już nic innego, jak obejrzenie firan w cenie do 21 zł i zakup tej najbardziej odpowiadającej naszemu gustowi.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena