Nowoczesne projekty domów bardzo często zawierają duże przeszklenia, zwłaszcza w salonach, dzięki czemu uzyskujemy efekt przestronności. Jednak jeśli chodzi o prywatność domowników, duże okna stają się problemem.

Data dodania: 2012-11-19

Wyświetleń: 3706

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pierwszym sposobem na zasłonięcie i zarazem udekorowanie takich okien są tzw. ekrany. To nic innego jak specjalne panele jeżdżące w szynie - właśnie to rozwiązanie pozwala zasłaniać i odsłaniać okno. Musimy jedynie pamiętać, aby ekrany były co najwyżej takiej szerokości jak ściana obok okna, dzięki czemu będziemy mogli odsłonić okno w całości.

Bardzo często zdarza się tak, że takie duże przeszklenia zawierają okna przesuwne. W tym wypadku doskonale sprawdzą się rolety rzymskie. Mocujemy je we wnęce okiennej, dzięki czemu są praktyczne i mają atrakcyjny wygląd. Rolety rzymskie są najlepszym rozwiązaniem przy oknach przesuwnych.

I na koniec najbardziej klasyczne rozwiązanie, które równie dobrze sprawdzi się w dużych jak i w małych przeszkleniach. Oczywiście chodzi tu o firany i zasłony. W dzień firanki osłaniają okno, przy czym przepuszczają do wnętrza promienie słoneczne, a w nocy zasłony idealnie chronią naszą prywatność. Doskonale sprawdzą się tutaj firany metrażowe. Przy dużych oknach musimy pamiętać o właściwym doborze koloru zasłon. Jeśli mamy ściany pomalowane na jasny kolor, to nie możemy powiesić zasłon jasnych, ponieważ dekoracja będzie zbyt mdła. Natomiast wybór zbyt ciemnych zasłon przy dużych przeszkleniach również jest niekorzystny, ponieważ po zasłonięciu pomieszczenie stanie się zbyt ciemne.

Pamiętajmy, że wystrój okien ma duże znaczenie w aranżacji wnętrza jako całości. Dodaje mu stylu i podkreśla jego charakter, a przy dużych przeszkleniach nabiera on jeszcze większego znaczenia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena